Trafik

Zorunlu trafik sigortası manevi tazminat davaları ve tedavi giderlerini karşılar mı?

Zorunlu trafik sigortası manevi tazminat davaları ve tedavi giderlerini karşılar mı?

Zorunlu trafik sigortası manevi tazminat davaları ve tedavi giderlerini karşılar mı?

Zorunlu trafik sigortasını yaptırmaktaki tek amaç bir kaza durumunda zarar gören karşı tarafın bu kaza ile uğradığı zararlarını karşılamaktadır. Bu şekilde kazada kusuru olmayan vatandaşlar korunmuş olmaktadır. Bu kişilerin zararlarının ödenmemesi ihtimaline karşı devlet bu sigortanın yaptırılmasını zorunlu tutmuştur. Zorunlu trafik sigortası yaptırılması sonucunda kazaya karışan araçtaki sıkıntılar sigorta tarafından karşılanmaktadır. Yasa ve yönetmelikler motorlu bir aracın kullanımı sırasında bir kişinin ölümüne yaralanmasına veya sakat kalmasına maddi bir zarara uğramasına neden olan araç sahiplerini mağdur etmemek adına zorunlu trafik sigortasının yaptırılmasını uygun görmektedir her ne kadar bu sigortayı yaptırılması zorunlu olsa da zorunlu trafik sigortası yaptırmadan trafiğe çıkan çok sayıda araç vardır. Bu araçlar hem kendilerini hem de trafikteki diğer araçları sıkıntıya sokmaktadır. Şöyle ki karşılaşılan kaza sonucunda zorunlu trafik sigortası bulunmayan araç karşı tarafın maddi olarak hasarını karşılayamayacaktır. Zorunlu trafik sigortası karşı tarafta meydana gelecek hasarı ve kişilerde ki hastane masraflarını karşılamaktadır.

Sigortanın beklentiyi karşılayamadığı durumlarda vardır söyle ki kaza sonucunda kişide fiziksel olarak meydana gelen hasarı, hastane masraflarını karşılayarak sigorta üstlenmektedir. Kazaya karışan kişiler yaşadıkları olaydan psikolojik olarak da etkilenebilirler. Bu çoğu kişide bir travma olarak kalmaktadır. Sigorta manevi kayıpları karşılamamaktadır yani kişi nerede meydana gelen üzüntü stres sıkıntı ya da kazaya bağlı olarak oluşan psikolojik sorunlarda herhangi bir yardımı olmamaktadır zorunlu kaza sigortası sadece maddi hasarı karşılamaktadır. Manevi hasar karşılama da herhangi bir rolü yoktur. Kaza sonucunda yaralıların hastane masraflarını yani tedavi başlangıcından bitimine kadar tüm masrafları karşılamaktadır. Tedavi sonrasında kişi hayatına devam edemeyecek durumda ise vücudunun herhangi bir yerini hareket ettiremeyecek şekilde sekel kalmış ise böyle bir durumda da sigorta tüm masrafları karşılamakta ve sonrasında maddi yardımda bulunmaktadır. Kazaya ölüm ile sonuçlanmış ise böyle bir durumda defin işlemleri sigorta tarafından karşılanır. Mağdurun yakınlarına maddi olarak destek sağlanır. Zorunlu kaza sigortasının manevi tazminatları karşılamak gibi bir zorunluluğu bulunmamaktadır. Yapılan poliçelerde de böyle bir madde yer almaz. Mağdurun araçla ilgili sıkıntılarını kazazedelerin sağlıkla ilgili tedavi giderlerini karşılar. Zorunlu kaza sigortası karşı tarafı mağdur etmemek adına yapılan bir sigortadır.

 

Bir önceki yazımız olan Trafik sigortaları mağdurları ve 3.kişileri nasıl korur başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.