Trafik

Zorunlu mali sorumluluk sigortası nedir? Kapsama alanı nelerdir? Hangi noktada ihtiyaç duyulur?

Zorunlu mali sorumluluk sigortası nedir? Kapsama alanı nelerdir? Hangi noktada ihtiyaç duyulur?
broken gray car after the accident in the foreground, brokenness metal parts, in the background a man telephoned the service Desk

Zorunlu sigortası nedir?

Zorunlu doğrudan trafik ile ilişkilendirilir. Diğer bir deyim ile trafik sigortasıdır. Zorunlu kişilerin trafik kazalarında 3. Kişilere vereceği zararları karşı tarafa vereceği zararları karşılamak için yaptırılır. Adının da üzerinde olduğu gibi yapılması günümüzde artık zorunludur. 2. Ve 3. Kişilere verilen zararların tazmin edilmesi için uygulanan bu sigorta türünün primleri ise sigorta ettirenin yaşı, aracın durumu gibi kıstaslar göz önünde bulundurularak hesaplanır. Mali sorumluluk sigortaları sadece maddi hasarları karşılamak ile kalmaz kişilere verilen manevi zararların, hastane ve tedavi giderlerinin karşılanmasında da etkin rol oynar. Sorumluluk olarak her araç sahibinin muhakkak yaptırması gerekir. Sigortasız bir şekilde yapılan kazalar kişilere çok ağır maddi yükümlülük ve beraberinde ceza getirir.

Zorunlu mali sorumluluk sigortalarının kapsama alanları nelerdir?

2. Ve 3. Kişilerin maddi kayıplarını ve zararlarını karşılar. Bununla birlikte kaza esnasında sağlık yönünden alacağı kırık gibi geçici sağlıksal hasarların karşılamasını yapar. Aynı zamanda sakatlık gibi durumlarda kişilerin poliçede belirtilen usüllere göre tazminat almasını sağlar. Uzuv kayıplarında sakatlık vb durumlarda yasaların ve kanunların emrettiği tazminatları öder. Bunu öderken çeşitli kıstaslar vardır. Bunlardan bir tanesi kazaya sebep olan sürücünün asli kusurlu durumudur.

Asli kusur nedir? Asli kusur kişilerin araç kullanırken kendini ve çevresindekileri tehlikeye atmak suretiyle alenen yaptığı veya bilincinin hakim olmadığı alkollü kazaya karışma halidir. Hız ve kırmızı ışık ihlali gibi konular da kusurlar arasındadır. Fakat sigortanın ödeme yapmasına engel durumlar değildir. Çevresel şartlar da değerlendirildikten sonra mahkeme yoluyla verilecek kararlar sonrasında kişilerin kusurlarına bağlı olarak tazminatın bir kısmını sigorta kalan kısmını kişiden tazmin etme yoluna gidilebilir. Alkollü sürücü tam asli kusurlu sürücüdür. Alkollü bir şekilde kazaya karışma ve 2. Ve 3. Kişilere zarar vermeye bağlı olarak oluşan tüm zararlar kişileri bağlar. Sigorta alkol noktasında kesinlikle bir ödeme yapmaz. Bir diğer kusurlu hallerden biri de yolcu sayısıdır. Aracın sigortadan faydalanması için araçta ruhsatta geçen yolcu sayısını aşmaması gerekir. Yolcu sayısının aşması halinde sigorta ödenmesi gereken tazminatı kişilere rücu eder. Kişilere rücu eden ödemeleri kişiler ödemekle yani zararı tazmin etmekle yükümlüdür. Bu sebeple çok önemli bir yere sahip olan trafik sigortalarının ihmal edilmemesi ve zamanında yapılması gerekir. Alkollü araç kullanmak hem size hem çevrenize zarar verir. Kazasız ve güzel bir trafik için hepimiz üstümüze düşeni yapalım. Sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Trafik Kazalarında Tedavi ve Bakım Giderleri Nasıl Tazmin Edilir ? başlıklı makalemizde tedavi masraflarını tazmin etmek, tedavi ve bakım giderlerini tazmin etmek ve trafik kazaları sonucu oluşan tedavi ve bakım giderleri hakkında bilgiler verilmektedir.