Trafik

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır?

Yaralanmalı Trafik Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır?

Nasıl Alınır?

Ülkemizde her geçen gün trafiğe çıkan araç sayısı artmakla beraber buna paralel olarak yaralanmalı trafik kazalarının da oranlarında büyük bir artış yaşanması dikkat çekmektedir. Trafik kazası oranları alınan önlemlere rağmen bir türlü istenen seviyelere çekilemezken yaşanan kazalarda yaralanan kişilerin tazminat alma hakları bulunur. Trafik kazalarından doğan tazminat davaları aynı zamanda hukuk mahkemelerinde de en çok görülen davalardan biridir. Peki yaralanmalı trafik kazalarında tazminat nasıl alınır?

Deneyimli Bir Avukattan Destek Alın

Uğradığınız mağduriyet nedeni ile amacınız mümkün olan en yüksek tazminatı almaksa mutlaka trafik kazaları davasında yüksek bilgi ve dava deneyimi bulunan bir avukatla çalışmayı ilk önceliğiniz haline getirin. Trafik kazası geçiren kişinin açacağı tazminat davaları;

  • Trafik kazasında tedavi giderleri,
  • Trafik kazasının sonrasında ortaya çıkan kazanç kaybı,
  • Kazaya bağlı olarak yaşanan iş gücünün azalması ya da tamamen kaybedilmesinden doğan zararlar,
  • Ekonomik geleceğin yine kazaya bağlı olarak sarsılması nedeni ile oluşan kayıplar olmak üzere 4 ana kategoride açılabilmektedir.

Açacağınız davanın tüm evraklarının eksiksiz olarak hazırlanması, dava sürecinin başarı ile yönetilmesi ve davada istenilen tüm belgelerin sunulması istediğiniz tazminatı almanız konusunda en büyük yardımcınız olacaktır.

Yaralanmalı Trafik Kazasında Ne Yapmalı?

Öncelikle ilk günden itibaren tüm evrakların titizlikle toplanması çok önemlidir. Kazanın şoku ile genelde bu tip evrakların toplanması atlanabilmektedir. Yaralanmalı trafik kazası sonrasında topladığınız tüm bu evrakları, kaza sonucu sakatlık oluştuysa sakatlık oranını gösteren resmi hastane raporunu ve hastanede kaç gün yattığınızı gösteren evrakları da ekleyerek kazaya karışan aracın anlaşmalı olduğu sigorta şirketine göndermeniz gerekir. Sigorta şirketi tarafınıza tazminat tutarını hesaplayarak ödeme yapacaktır.

İşte sizin için zorlu süreç bundan sonra başlar. Çünkü sigorta şirketleri düşük tazminat hesaplayarak ödemede bulunmaktadır. Bu noktada dikkat etmeniz gereken önemli nokta hastane raporu alırken sigorta şirketlerinin itirazda bulunacaklarını düşünerek raporun direkt olarak Adli Tıp Kurumunun kendisinden ya da üniversite hastanelerinin adli tıp ana bilim dalı başkanlıkları üzerinden alınması tavsiye edilmektedir. Kaza sonrasında oluşan yaralanmanın büyüklüğü ve vücutta bıraktığı oran, karşılıklı tarafların kusur oranları, tazminat talep eden kişinin mesleği ve aylık geliri gibi kriterler dikkate alınarak yeniden tazminat hesaplanır ve fark bulunursa bu durumda aradaki tutar davacı tarafa ödenir.

 

Bir önceki yazımız olan Araç Değer Kaybı Nedir ? başlıklı makalemizde araç değer kaybı ve araç değer kaybı nedir ? hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • annemin başına böyle bir olay geldi kuzenim avukat olduğu için gerekli olan her şeyi yapıp davamızı açtık karşı taraf hatanın bizde olduğunu sürekli söylediği halde davayı biz kazandık işte Allah’ın adeleti dedikleri bu olsa gerek.