Trafik

Trafik Sigortalarında tazminat süreci nasıl işletilir? Haklar nelerdir? Kimler faydalanabilir?

Trafik Sigortalarında tazminat süreci nasıl işletilir? Haklar nelerdir? Kimler faydalanabilir?

Günlük hayatta sıkça karşılaştığımız trafik kazaları sonucu birçok zarar meydana gelmektedir. Yaptırılan zorunlu trafik sigortalarında bu zararları belli oranda karşılamaktadır. Trafik sigortasında tazminat almak için belirtilen bir mevzuat vardır ve bu mevzuatın tam olarak bilinmesi konu ile ilgili çok önemlidir. Trafik kazasında teminat türlerini genel olarak inceleyebiliriz. Öncelikle maddi zararlar karşısındaki teminata bakalım; hak sahibinin genel şarta tanımlanan zarar gören araçta meydana gelen değer kaybı eksperler tarafından doğrudan incelenip genel şartlarda yer alan esaslara göre ödenmesidir. İkinci bir teminat durumu sağlık giderleri teminatıdır. Trafik kazası dolayısıyla üçüncü kişilerin beden olarak eski haline dönmesi için protez organ ve diğerleri de dahil olmak üzere yapılan tüm giderleri içeren kapsayan teminattır. Bu süreçte mağdurun tedavisine başlamasından itibaren sürekli sakatlık raporu alana kadar ve bu süreçte bakıcı giderleri ve diğer giderler trafik kazası nedeniyle iş gücü kaybının azalmasına bağlı nedenler sağlık teminatı kapsamındadır. Üçüncü teminatımız ise sürekli sakatlık teminatıdır. Kişinin sürekli sakatlığı dolayısıyla ileride ekonomik olarak uğrayacağı maddi zararları karşılamak üzere genel şartlarda belirtilen esaslara göre belirlenen teminattır. Dördüncü teminat ise ölüm teminatıdır. Kaza sonucu ölümle sonuçlanırsa ölen kişinin yakınları destekten yoksun kalma zararlarını bu tazminat ile karşılayabilirler.

Tazminat alma alamama durumu neleri kapsıyor bir de ona bakalım. Sigortacının, sigorta yaptıran kişinin kaza veya zararı neyse tespit edilebilmesi için gereken evrakları sigortacının merkez veya şubelerinden birine ilettiği tarihten itibaren 8 iş günü içerisinde tazminatı hak sahibine ödemesi gerekiyor. Teslim edilmesi gereken evraklar da herhangi bir yanlışlık ya da eksiklik olması durumunda sigortacı bununla ilgili bir itiraz da bulunabilir hak sahibi bu evrakları tamamlayıp getirdikten sonra söz konusu süre tekrardan başlar.

Hasar gören parça onarımı mümkün değilse eşdeğer parça ile değiştirilme imkânı yok ise parça orijinali ile değiştirilir. Hak sahibi aracı dilediği onarım merkezinde onarılmasını talep edebilir Sigortacı araç kaza tarihi itibariyle anlaşmalı olduğu onarım merkezinde onlar alsaydın uygulanacak parça tedarik işçilik ve diğer hususlara göre belirlenecek bedele göre ödeme yapabilir.

Yukarıda belirtilen durumların uygulanabilmesi için zorunlu trafik sigorta primini her yıl düzenli olarak yaptırılması gerekmektedir.

 

Bir önceki yazımız olan Alkollü kazalarda sigortalının hakları nelerdir ? başlıklı makalemizde ve hakkında bilgiler verilmektedir.