Trafik

Trafik sigortaları mağdurları ve 3.kişileri nasıl korur

Trafik sigortaları mağdurları ve 3.kişileri nasıl korur

Zorunlu trafik sigortası ilgili yasa gereğince her araç sahibinin mecburen yaptırması gereken bir sigorta türüdür. Bu sigortanın yapılmasındaki amaç şudur bir trafik kazasına karıştığınızda karşı tarafa vereceğiniz maddi ve manevi zararların belirli bir oranda karşılaması yani karşı tarafa ödenmesi için yaptırmanız gereken sigortadır. Şöyle ki sizde veya aracınızda meydana gelen kaza ile ödeme yapılmaz burada amaç tamamen karşı tarafın hasarını karşılamaktır.

Bu sigortayı yaptırmamış bir aracın trafiğe çıkması mümkün değildir. Çıktığında tespit edilmesi durumunda aracınız bağlı olarak trafikten men edilir. Böyle bir durumla karşılaşmamak için her yıl zorunlu trafik sigortaları yenilenmektedir. Peki zorunlu trafik sigortası karşı tarafın hangi masraflarını karşılar? Bir de onlardan bahsedelim hiç kimse istemez fakat diyelim ki başınıza istenmeyen bir durum geldi ve kaza yaptınız kaza durumunda bu yaptığımız sigorta sayesinde karşı aracın hasar durumunu araçta bulunan kişilerin ilk yardımına muayene ve tedavi ile birlikte hastane giderleri veya kazada bir kişinin ölümüne sebep olduysa ölen kişinin defin masraflarını ve kişinin geride bıraktıklarını da destek ve teminat tutarında para ödemesi yapılmaktadır.

Bunun yanında kaza sonrasında tedavi edildikten sonra meydana gelen sakatlık durumlarında ve kişi de herhangi bir seker kalması durumunda bu kişilere de sigorta tarafından ödeme yapılmaktadır. Trafik sigortası poliçesinin süresi bir yıldır. Trafik sigortası poliçesi başlangıcından itibaren bir yıl geçerlidir ve poliçe bitiminde tekrar yenilenmesi gerekmektedir. Trafik sigortasında Verilen talimatla her araç için aynıdır fakat teminat limitleri araç türlerine göre değişir Peki hangi durumlarda sigorta ödeme yapmamaktadır. Bir de bunlardan bahsedelim. Trafik sigortası araçlar taşınırken ya da servisteyken oluşan zararları karşılamaz.

Aracınız çalındıysa aracınızın diğer araçlara verdiği hasarın sizin trafik sigortanız tarafından karşılanmaz. Trafik sigortası kazadan sonra açılan manevi tazminat davalarında güvence vermez. Gösteri ve yarışlarda yer alan araçların verdiği hasarları karşılamaz. Terör eylemleri için kullanılan araçların neden olduğu ve araç sahibinin sorumlu olmadığı zararları karşılamaz. Trafik sigortası sadece mağdurları ve kazaya karışan üçüncü kişilerin maddi manevi masraflarını karşılamaktadır. Hem kendimizi hem de karşı tarafın güvencesi için zorunlu trafik sigortanızı her yıl düzenli olarak yatırmanız gerekmektedir

Bir önceki yazımız olan Trafik Kazasında sigorta ve yasal haklar nelerdir? başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.