Trafik

Trafik Kazasında sigorta ve yasal haklar nelerdir?

Trafik Kazasında sigorta ve yasal haklar nelerdir?

Zorunlu trafik sigortası 2918 sayılı Karayolları trafik kanunu ile düzenlenen ve trafiğe çıkan her aracın istisnasız yaptırmak zorunda olduğu bir sigorta çeşididir. Zorunlu trafik sigortası ile ilgili Trafikte bulunan araçların karıştığı kazalarda can kaybı ve maddi hasarlar olabilmektedir.

Zorunlu trafik sigortası araçların karıştığı kazalarda karşı tarafa verilen hasarın aracın kusuru ölçüsünde belirli bir orana kadar karşılanmasını sağlamaktadır. Zorunlu trafik sigortası sigorta yapılan aracın hasarını değil sadece karşı tarafa verilen hasarı karşılamaktadır. Zorunlu trafik sigortası olmayan araçların trafiğe çıkmaları trafik ekiplerince gördükleri yerde engellenir. Bu nedenle yıllık olarak yapılan zorunlu trafik sigortası poliçesi her yıl yenilenmelidir. Zorunlu trafik sigortasının yaptırılmaması durumunda aracın trafikten men edilmesi gerekmektedir ve bu durumda araç otoparkta bekletilir. Aracın otoparktan çıkartılabilmesi için öncelikle ilgili aracın zorunlu trafik sigortasının yaptırılması ve aracın otoparkta beklediği süre için otopark ücretinin ödenmesi gerekmektedir.

Son dönemde zorunlu trafik sigortası yıllık primleri ile ilgili taban fiyat uygulaması yapılmış. Bu uygulama ile zorunlu sigorta prim fiyatlarına düzenleme gelmiştir. Artık acentelerde zorunlu trafik sigortası fiyatları belli bir seviyeye çekilmiştir.

Trafik kazaları ve trafik cezalarına rağmen halen sürücülerin birçoğu trafik sigortalarına yaptırmamaktadır. Bu durumu engellemek adına zorunlu trafik sigorta poliçelerini araç muayene istasyonları da sorgulanmaktadır. Bu anlamda sigorta yaptırmayan araç sahipleri araç muayenelerinde göz ardı etmektedir. Gündelik hayat içerisinde hepimizin trafik kazasında karışma olasılığı vardır. İstenmeyen bir durum olmasına rağmen kaza ile karşı karşıya gelme olasılığımız trafiğe adımımızı attığımız yada aracımızla trafiğe çıktığımız andan itibaren olabilecek bir durumdur bu anlamda trafik sigortasının yaptırılması çok fazla önem arz etmektedir. Peki trafik sigortası yaptırmanın faydaları nelerdir?

Öncelikle olası bir kaza durumunda karşı tarafta meydana gelebilecek hasarlar güvence altına alınmış olur. Dolayısıyla mağdur olan tarafın zararını karşılanır. Kazada suçlu taraf siz olsanız dahi karşı tarafın masrafları cebinizden değil sigorta tarafından ödenecektir. Yani kaza yapan kişi bu durumda sigorta tarafından maddi olarak korunmuş olacaktır.

Kişi başı vefat tedavi tazminatı kaza başı vefat tedavi teminatı ve araç kaza başına maddi hasar teminatı avukatlık giderleri gibi durumlarda sigortanın teminatları altındadır.

 

Bir önceki yazımız olan Trafik Sigortalarında tazminat süreci nasıl işletilir? Haklar nelerdir? Kimler faydalanabilir? başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.