Trafik

Trafik Kazalarında Tedavi ve Bakım Giderleri Nasıl Tazmin Edilir ?

Trafik Kazalarında Tedavi ve Bakım Giderleri Nasıl Tazmin Edilir ?

Trafik Kazalarından Oluşan Tedavi ve Bakım Giderleri Nasıl Tazmin Edilir?

Trafikte olan araç sayısı dikkate alındığında belki de dünyada en çok trafik kazası yaşanan ülkelerden biri olan Türkiye’de kara yollarında her gün binlerce maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmektedir. Yaşanan trafik kazalarında can kaybı oranları da son derece yüksek olup kazadan yaralı olarak kurtulan kişiler için ise yüksek tedavi masrafları söz konusu olabilmektedir. Peki, trafik kazalarında tedavi ve bakım giderleri nasıl tazmin edilir?

Trafik Kazasında Tedavi Masrafları Kim Tarafından Ödenir?

Toplumun kanayan yarası olan trafik kazalarındaki yüksek oran kaza sonucu yaralanan kişilerin daha da mağdur olmalarını önlemek amacı ile devlet eliyle de önlemler alınmasını zorunlu bir hale getirmektedir. Alınan önlemlerden biri de 2011 yılında yapılan yasal düzenlemeler ile kaza geçiren kişilerin mağdur olmalarını önlemek amacı ile oluşan sağlık ve tedavi giderlerini ödeme yükümlülüğünü SGK kurumuna vermiştir.

Yürürlüğe giren bu kanun ile beraber sigorta şirketleri kendi ceplerinden çıkması gereken tutarları da SGK kurumuna yüklemek için ellerinden geleni yapmaya başlarken yaşanan bu durum ortaya bazı sorunların çıkmasına neden olmuştur. Burada SGK tarafından ödenmekle yükümlü bulunan tutar tedavi harcamaları olarak kabul edilen ve kaza sonrasında kişinin sağlığına kavuşmak için yapmış olduğu harcamalardan oluşmaktadır. Bu tutar kaza yapan kişinin sigortalı olup olmadığına bakılmaksızın yani sigortalılık şartı aranmaksızın SGK tarafından ödenir.

Trafik Kazasında Tedavi ve Bakım Giderleri Nasıl Alınır?

Yaşanan trafik kazasının ardından yaralanma nedeni ile tedavi ve bakım gideri ödeyen kişilerin bu giderlerin tazmini için genelde açmış oldukları tazminat davalarında birleştirme yoluna gitmektedir. Yani aynı trafik kazası için açılan tazminat davaları birleştirilerek her kalem için ayrı bir tazminat talep edilmekte ve hakim dava sonunda tüm bu tazminat taleplerini tek tek karara bağlamaktadır. Ülkemizde uygulanan kanunlarda sonradan yapılan değişikliklere bağlı olarak açıklıklar oluşmaya başladığı için olası hak kayıplarının önüne geçilebilmesi için mutlaka bu alanda dava deneyimi ve bilgi birikimi olan bir avukat ile ya da sigorta hasar danışmanlık şirketleri ile çalışılması önerilir.

 

Bir önceki yazımız olan Geçici İş Görmemezlik Tazminatı Nasıl Hesaplanır ? başlıklı makalemizde Geçici iş görmemezlik tazminatı ve iş görmemezlik tazminatı hesaplama hakkında bilgiler verilmektedir.