Trafik

Ticari Kazanç Kaybı Nedir?

Ticari Kazanç Kaybı Nedir?

?

Şirketlerin kendi araç filolarını kurmaya başlamaları ile beraber ticari araçların karıştıkları trafik kazaları da sayı olarak artmayı sürdürmektedir. Ticari araçların karışmış olduğu trafik kazalarında hesaplanan ve talep edilen tazminatlarda farklılıklar görülmektedir. Peki, nedir ve nasıl hesaplanır?

Ticari Kazanç Kaybı Ne Anlama Gelmektedir?

Ticari araçların karışmış olduğu trafik kazalarında kaza nedeni ile aracın kullanılamadığı durumlarda ortaya çıkan zararın tazmini için açılan tazminat davalarına ticari kazanç kaybı davası adı verilmektedir. Örneğin okul servisinin karıştığı bir kazada servisin hasar görmesi nedeni ile hizmet dışı kalması nedeni ile oluşan zararlar ile araç kiralama şirketleri tarafından kiraya verilen aracın yaşadığı kaza nedeni ile kiraya verilememesinden ötürü oluşan zararlar ticari kazanç kaybı davasının konusunu oluşturmaktadır.

Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Kazaya karışan ticari aracın kullanılamadığı süre boyunca ortaya çıkan kâr kayıplarının hesaplanmasında farklı yöntemler kullanılmaktadır. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli nokta aracın çalışmadığı dönemlerde uğradığı zararı tazmin etmek için dava açan tarafın yapmakla yükümlü olduğu zorunlu giderleri (amortisman ve yakıt giderleri gibi) yapmaması nedeni ile bu giderlerin düşülerek net kazanç kaybı belirlenmesinin gerçekleştirilmesidir. Bu tip hesaplamalarda konuya hakim olan, mesleki deneyim ve bilgi birikimine sahip olan avukatlar ya da danışmanlık şirketleri ile çalışılması doğru bir hesaplamanın yapılması adına çok önemlidir.

Onarımda olduğu süre boyunca kullanılamayan otobüs, taksi, minibüs, servis ve kiralık araçlar gibi ticari araçların tümünde ticari kazanç kaybı tazminatı davası açılması hakkı bulunmaktadır. Bu davada oluşan zararı tazmin etmekle yükümlü tutulan kişi kazaya karışan karşı taraftaki aracın sürücüsü ve aracın sahibidir. Müteselsil olarak sorumlu tutulan bu kişiler kazadaki kusur oranlarına göre oluşan zararı tazmin etmekle yükümlüdürler. Aracın tamirde beklediği süre dikkate alınarak açılan davada kaza tarihinden başlamak üzere aracın kaza öncesinde olduğu gibi kullanılmaya başlandığı tarihe kadar geçen süre için tazminat davası açılmaktadır. Bu davanın en önemli nedeni bireysel kazalarda sigorta şirketlerince ikame araç verilmesine rağmen ticari araç kazalarında ikame hakkı tanımamasıdır.

Bir önceki yazımız olan Sakatlık Tazminatı Nedir ? başlıklı makalemizde sakatlık tazminatı, sakatlık tazminatı davası ve sakatlık tazminatı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.