Bilgiler Hayat Trafik

Sigorta Yaptırmak Neden Önemlidir ?

Sigorta Yaptırmak Neden Önemlidir ?

Sigorta Yaptırmak Önemli Midir?

Ülkemizde ne yazık ki pek çok kişi sigorta konusunda isteksiz davranmakta, bu konuda sadece zorunlu tutulan sigortaları yaptırmayı tercih etmektedir. Avrupa ülkelerinin büyük bir bölümünde sigortalar konusunda insanlar daha istekli ve bilinçli davranmakta olup aslında sigorta yaptırmanın önemi son derece büyüktür. Peki, sigorta yaptırmak önemli midir?

Neden Sigorta Yaptırmalıyız?

Toplum olarak kaderci bir yapıya sahip olmamız nedeni ile zorunlu tutulmayan sigortalar ne yazık ki boşa yatırılan paralar olarak görüldüğü için tercih edilmemektedir. Oysaki sigorta poliçeleri meydana gelen kaza, hastalık, yaralanma ya da ölüm gibi telafisi olmayan ve son derece büyük maddi kayıpların yaşanmasına neden olan olayların teminatı olarak düzenlenir. Yani ortaya çıkması durumunda poliçe yaptıran kişinin maddi olarak karşılayamayacağı riskler poliçe tarafından karşılanmaktadır.

Konut Kredisinde Ne İşe Yarar?

Aslında hayat sigortası poliçesi ülkemizde konut kredileri paketlerinin yaygınlaşması ile anılmaya başlanmıştır. Avrupa ülkelerinde nerede ise herkesin yaptırmış olduğu hayat sigortaları ülkemizde ise sadece zorunlu tutulması durumunda tercih edilen bir sigorta türüdür. Konut kredisinde hayat sigortası vefat halinde devreye girmekte ve kullanan kişinin ölümü halinde kalan borcun poliçe üzerinden ödenmesini içermektedir. Ülkemizde genelde konut kredisini kullanan kişinin ailede en çok gelire sahip olan kişi olması nedeni ile aslında bu poliçeler büyük önem taşımakta ve kişi öldükten sonra geride kalan mirasçılarının ödeme zorluğuna düşmeden ev sahibi olmalarını sağlamaktadır.

Mu, Zorunlu Trafik Sigortası Mı?

Aslında bu hatalı bir sorudur. Çünkü zorunlu trafik sigortası adından da anlaşılacağı üzere zorunludur ve isteğe bağlı olarak yapılmaması söz konusu değildir. Yani isteyen kişinin kasko istemeyen kişinin zorunlu trafik sigortası yaptırması gibi bir seçenek bulunmamaktadır. Zorunlu trafik sigortası yaşanan kaza durumlarında karşılıklı olarak kusur oranlarına bakılarak zararın tazmin edilmesini sağlamaktadır. Kasko ise kazaya ek olarak aynı zamanda aracın çalınması, çalınmaya çalışılması sonucunda oluşan hasarlar, yangın ve terör saldırıları gibi pek çok ek riske karşı da oluşan maddi hasarın karşılanmasını sağlar. Yani trafik sigortasına göre çok daha kapsamlıdır ve bu nedenle mutlaka yaptırılması önerilir.

 

Bir önceki yazımız olan Geçici İş Görmemezlik Tazminatı Nedir, Nasıl Tazmin Edilir? başlıklı makalemizde Geçici iş görmemezlik tazminatı, geçici iş görmemezlik tazminatı nedir ? ve trafik kazalarında hak tazmini hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • arkadaşlar sigorta yaptırmak tabikii çok önemlidir yaşadığımız devire bakın her an herşey olabilir kim 5 dakika sonra ne olacağını biliyor ki ? arabanız ile kaza yaptığınız zaman direk sigorta işin içine giriyor ve gerekli olan herşeyi yaparak üstünden geliyor 🙂