Ferdi Kaza Trafik

Sakatlık Tazminatı Nedir ?

Sakatlık Tazminatı Nedir ?

?

adından da anlaşılacağı üzere yaşanan kazalar sonrasında kişinin vücudunda tam ve sürekli sakatlıkların meydana gelmesi durumunda bu mağduriyeti gidermek adına ödenen tazminat tutarıdır. Vücudun herhangi bir uzvunda ya da bölümünde kaza sonucunda kısmen ya da tamamen iş görmemezlik oluşması durumunda talep etme hakkı ortaya çıkar.

Nasıl Hesaplanır?

Açılan sakatlık tazminatı davaları incelendiğinde bunların büyük bir bölümünün trafik kazası tazminatı olduğu görülmektedir. Ülkemizde ne yazık ki bilinçsiz ve kural tanımaz sürücüler nedeni ile sıklıkla maddi hasarlı trafik kazaları meydana gelmekte olup bu kazaların büyük bir bölümünde sakatlık tazminatı açılmasına neden olacak ciddi yaralanmalar da meydana gelebilmektedir. Burada sakatlığa bağlı olarak ödenecek olan tazminat tutarının hesaplanmasında dikkate alınacak olan pek çok kriter bulunmaktadır. Bu hesaplamada trafik kazasında yaralanarak kalıcı sakatlık yaşayan kişinin;

  • Sakatlık oranı,
  • Kaza geçirdiği günkü yaşı,
  • Aylık belgelenebilir gelir durumu,
  • Geçmiş dönem,
  • Kusur oranı yaşama ihtimali,
  • Pasif ve aktif yaşam dönemi gibi kriterler dikkate alınarak hesaplama yapılır.

Ne Zaman Açılır?

Davanın açılabilmesi için sakatlığın derecesinin tam olarak belirlenebilmesi için genelde 1 yıllık sürenin dolması gerekir. Bu süre iyileşme süresi olarak kabul edilmekte olup iyileşme süreci tamamlandıktan sonra tam teşekküllü bir hastaneye başvurularak engelli sağlık kurulu raporu alınır. Bu raporda kişinin sakatlık oranı ve süresi gibi bilgiler tamamen yer almalıdır. Bu rapora ek olarak dosyanızda kaza raporu, hastane tedavi ve epikriz raporu da bulunmalıdır. Hazırlamış olduğunuz bu dosya ile tazminatı talep etmek için sigorta şirketine başvuruda bulunmanız yeterli olacaktır.

Burada önemli olan gerek sakatlık tazminatı hesaplama gerekse de bu tazminatın en yüksek sınırdan tahsil edilebilmesi için mutlaka bu alanda uzmanlık sahibi olan bir sigorta şirketi ile çalışılması çok önemlidir. Tazminat Hukuku oldukça karmaşık kanun maddeleri içermekte olup sigorta şirketleri tazminat ödememek için bazı kanun boşluklarından yararlanmayı denemektedir. Bu nedenle tazminat konusunda hak kaybı yaşanmaması için sakatlık tazminatı konusunda uzman olan bir sigorta şirketinin seçilmesi çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan 2018 Zorunlu Trafik Sigortası Fiyatları başlıklı makalemizde ve zorunlu trafik sigortası fiyatları hakkında bilgiler verilmektedir.