Ferdi Kaza Trafik

Sakatlık Tazminatı Nasıl Tazmin Edilir?

Sakatlık Tazminatı Nasıl Tazmin Edilir?

?

Sigorta şirketleri tarafından ödenen tazminatlar dikkate alındığında bunların büyük bir bölümünün sakatlık tazminatı olduğu görülmektedir. Bu nedenle sigorta şirketleri kendilerine yüklenen bu ağır külfetten kurtulabilmek için yapılan başvuruları kanun maddelerinde bulunan boşluklardan yararlanarak ödememek için ellerinden geleni yapmaktadır. Sakatlık tazminatı tazmini için atılması gereken ilk adım bu konuda doğru bir hesaplama yapılmasıdır.

?

Sakatlık tazminatının hesaplanması konusunda farklı pek çok kriter kullanılmakta olup bu nedenle hesaplamanın bu alanda bilgi birikimi ve mesleki deneyimi olan kişilerce yapılmalıdır. Sigorta şirketleri hesaplamada kendi çıkarlarını koruma yoluna gideceği için aracılık hizmeti veren güvenilir danışmanlık şirketlerinden hizmet alınması önerilir. Kaza sonucu oluşan sakatlık tazminatının belirlenmesindeki en önemli etken oluşan sakatlığın derecesidir.

Bu derece tam teşekküllü bir hastaneden alınan engelli sağlık kurulu raporunda yer almalı ve iyileşme sürece tamamlandıktan sonra raporun çıkarılmış olması gerekir. Tazminatın hesaplanmasında kalıcı sakatlık yaşayan kişinin yaşı, sakatlık oranı, aylık geliri, pasif yaşam dönemi ve aktif yaşam dönemi ile kusur oranı yaşama ihtimali gibi farklı pek çok kriter göz önüne alınarak bir hesaplama yapılır. Bu hesaplama tutarına aynı zamanda yüzde 1,8 olarak belirlenen faiz oranı da uygulanır ve ortaya çıkan tutar sakatlık tazminatı olarak kabul edilir.

?

Yaşadığı iş kazası ya da trafik kazası gibi kazalar nedeni ile vücudunda kalıcı sakatlık oluşan kişilerin kalıcı sakatlık kazası tazminatı isteme hakları bulunmaktadır. Bu hakkın ortaya çıkması ile beraber kişinin bu konuda uzman olan bir aracılık şirketi ile irtibata geçerek süreci yönetmesi hak kayıplarının ortaya çıkmasının engellenmesi açısından çok önemlidir.

Sigorta şirketleri bu süreçte daha az tazminat ödeyebilmek için kendi çıkarları doğrultusunda işlem yapmayı tercih ettikleri için aslında hak edilenden çok daha düşük bir oranda tazminat ödemekte bu da zaten sakat kalarak mağdur olan kişilerin mağduriyetlerini daha da arttırmaktadır. Sakatlık tazminatı almak için trafik kaza raporu, bilirkişi raporu, engelli sağlık kurulu raporu, hastane tedavi ve epikriz raporları, kaza tutanakları, trafik kazası ile bu kazaya karışan araçların ruhsatlarının olduğu bir dosya hazırlanmalı ve süreç başlatılmalıdır.

 

Bir önceki yazımız olan Sürekli Sakatlık Tazminatı Nedir? Nasıl Hesaplanır ? başlıklı makalemizde Sürekli Sakatlık Tazminatı, Sürekli Sakatlık Tazminatı Nasıl Alınır ve Sürekli Sakatlık Tazminatı Nasıl Hesaplanır hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • çalıştığım fabrika da böyle bir olay yaşadım.yaklaşık 6 ay çalışamaz halee geldim ve fabrika benim zararımı karşılamadığı için açtığım dava da katkat fazlasını aldım Allah kimsenin başına böyle birşey vermesin