Trafik

Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır ?

Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır ?

?

Ülkemizde trafiğe çıkan araç sayısı her geçen gün artmaya devam ederken buna paralel olarak yaşanan trafik kazalarında da artışlar dikkat çekmektedir. Alınan tüm önlemlere ve trafik cezalarının yükseltilmesine rağmen kaza oranları düşürülemezken maalesef ki yaşanan trafik kazalarının büyük bir bölümünde can kayıpları da yaşanmaktadır. sonucunda ölen kişinin yakınlarının mağduriyetinin giderilmesi açısından tazminat ödenmesi zorunludur. Peki, ölümlü trafik kazalarında tazminat nasıl alınır?

Kimler Ölümlü Trafik Kazası Tazminatı Alabilir?

Ölümlü trafik kazalarında karşı tarafın ödeyeceği tazminat için ilk önce hesaplama yapılması gerekir. Bu tip kazalarda destekten yoksunluk tazminatı ölen kişinin yakınlarına ödenmekte olup hem maddi tazminat hem de manevi tazminat davası açılabilmektedir. Trafik kazasında vefat eden kişinin yaşarken bakmakta olduğu herkes bu tazminat davasını açma hakkına sahiptir. Trafik kazasında vefat eden kişinin evli olması durumunda bu tazminat davasını eşi ve çocukları, bekar olması durumunda ise annesi, babası ve kardeşleri açabilmektedir. Bu kişilerin ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler olduklarını kanıtlama zorunlulukları yoktur. Bunların dışında kalan kişilerin ise ölen kişiden maddi olarak destek aldıklarını kanıtlamaları durumunda dava açma hakkı bulunur.

Trafik Kazası Tazminatı Nasıl Alınır?

Ölümlü trafik kazalarında ölen kişinin bakmakla yükümlü olduğu kişiler tazminat almak için Asliye Hukuk Mahkemelerine başvuruda bulunarak dava açma hakkına sahiptir. Trafik sigortası yapan şirkete karşı açılacak olan davalarda ise Asliye Ticaret Mahkemeleri yetkili kabul edilir. Ölümlü trafik kazası tazminatı davası kaza esnasında aracı süren sürücüye, aracı işleten şahıs, şirket ve kuruma ve aracı sigortalayan sigorta şirketine açılabilmektedir.

Bunların üçüne birden dava açılacaksa yine davanın açılacağı mahkeme sigorta şirketinin ticari bir işletme olarak kabul edilmesi nedeni ile Asliye Ticaret Mahkemeleridir. Yaşanacak olan sürecin son derece uzun ve yorucu olacağı unutulmalıdır. Ülkemizde hizmet veren sigorta şirketleri ticari kurumlar olup kendi çıkarlarını düşünme yoluna gidecekleri için hak kaybı yaşanmaması adına bu alanda uzman olan danışmanlık şirketleri ile çalışmak haklarınızın en iyi şekilde savunulmasını sağlamak açısından çok önemlidir.

Bir önceki yazımız olan KASKO Nedir ? Sigortadan Farkı Nedir ? başlıklı makalemizde kasko nedir, kasko ve sigorta arasındaki farklar ve neden kasko yaptırmalıyım hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • Allah başımıza böyle bir olay getirmesin. Bu makaleyi okuyanlar lütfen yolculuk yapmadan önce alkol kullanmayınız.Kendi canınızı düşünmüyosanız , karşı tarafı düşünün.Böyle bir olay olduğu gibi direk hakkımı aramak için adliyeye gitmek en doğru yol.Bilgilendirme için teşekkürler.