Trafik

KASKO Nedir ? Sigortadan Farkı Nedir ?

KASKO Nedir ? Sigortadan Farkı Nedir ?

?

Motorlu taşıtlar için yapılan ve kara taşımacılığında kullanılan araçların hırsızlık, trafik kazası ya da yangın gibi üçüncü kişilerin de karışabileceği maddi zararların karşılanması amacı ile yapılan poliçe ve poliçe karşılığı poliçede belirlenen tutarın ödendiği sigorta türüdür. Bilinen diğer adı ile Kara Taşıtları Sigortası (KASKO) araçta oluşabilecek hasarların tazminini amaçlar. İsteğe bağlı olarak yapılmakta olup araç sahiplerinin bu sigortayı yaptırmaları için zorlanmaları mümkün değildir ancak yaptırılması zorunlu olarak görülmeli yine standart teminatların yanı sıra ek teminatlarda poliçeye eklenmelidir.

Kasko ve Sigorta Arasındaki Fark Nedir?

  1. Sigorta ve kasko günlük hayatta sıklıkla birbiri yerine kullanılmakta ve çoğu kişi tarafından aynı ürünün farklı isimleri olarak bilinmektedir. Oysaki bu iki terim birbirinden çok farklıdır. Olası bir maddi hasarda zarara uğramamak adına bu iki terimin de doğru olarak bilinmesi çok önemlidir. Araç sigortası ile kasko arasındaki en büyük bariz fark sigortanın zorunlu olmasına rağmen kaskonun zorunlu olmamasıdır. Trafik sigortası olmayan araçlar bu durumun tespit edilmesi durumunda trafikten çekilirken kasko için herhangi bir yaptırım uygulanması söz konusu değildir.
  2. Trafik sigortalarında herhangi bir hasarlı trafik kazasında karşı tarafın uğrayacağı bedeni ve maddi zararların tazmini güvence altına alınmakta olup kasko sigortasında ise kazaya ek olarak yangın, çalınma ya da çalınmaya teşebbüs sonucu oluşabilecek tüm maddi hasarlar güvence altına alınmaktadır.
  3. Trafik sigortalarında vefat ve yaralanma gibi belli başlı zararların tazminleri söz konusudur. Ancak isteğe bağlı olan kasko sigortalarında çok daha geniş bir zararın ve riskin teminatı güvence altını alınır. Bu nedenle sigorta poliçelerine oranla kasko poliçelerinin fiyatları çok daha yüksektir.

?

Kasko yapılması zorunlu olmasa dahi araç sahipleri tarafından mutlaka zorunluymuş gibi kabul edilerek yaptırılmalıdır. Trafikte yer alan araç sayısı her geçen gün artarken aracınızın başına gelebilecek risklerde her geçen gün artmaktadır. Bu tip bir zarar ile karşı karşıya kalındığında çoğu zaman kişinin bu zararı kendi başına tazmin etmesi mümkün değildir ve geniş teminatlara sahip olan kaskolar bu alanda ödediğiniz tutardan çok daha yüksek bir değere sahiptir.

 

Bir önceki yazımız olan Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Tazmin Edilir? başlıklı makalemizde Ticari Kazanç Kaybı Davası, Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Alınır ve Ticari Kazanç Kaybı Zaman Aşımı hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • Son paragraf da çok güzel söylemişsiniz admin bey 🙂 zamanla araba sayısı artıyor başımıza ne geleceğini nereden bilecelim ki.Zaten şuan arabam da kasko da var sigorta da bir sorun oldu mu en azından kafam rahat.