Trafik

Kasko ile zorunlu trafik sigortasının Kapsama alanları nedir? Farkları nelerdir?

Kasko ile zorunlu trafik sigortasının Kapsama alanları nedir? Farkları nelerdir?

?

Kasko, araçların uğrayacakları kaza esnasında sigortalanan aracın maddi kaybını teminat altına alan sigorta türüdür. Sadece kaza esnasında değil yanma, çalınma gibi olaylarda da kasko devreye girer ve aracın onarımını yapar. Kasko kişinin kendi aracı için yaptırdığı bir sigorta türüdür. Zorunlu trafik sigortası ise karşı tarafın aracının zararını karşılar. Aynı zamanda sağlık yönü ile uğrayacağı zararları da zorunlu trafik sigortası karşılar. Zorunlu trafik sigortası yaptırımı adından da belli olacağı üzere zorunludur. Fakat kasko isteğe bağlıdır. Kaskonun asıl amacı Sigorta ettirenin yani kasko yapan kişinin aracının maddi hasarlarını karşılamaktır. Kasko bu yönüyle diğer sigorta türlerinden biraz daha farklıdır.

Peki aracıma nasıl kasko yaptırabilirim? Her araca kasko yapılmayacaktır. Bunun önünde bazı engeller bulunur. Bunlardan bir tanesi aracın öncelikle kasko sigortasına uygun olmasıdır.

Uygunluk neye göre belirlenir? Her firmanın kendi içerisinde oluşturmuş olduğu bir standart vardır. Aracın yaşı, cinsi, ne için kullanılacağı gibi etkenler. Bu etkenler göz önüne alınarak kaskoya uygunluk belirlenir. Peki araç kaskoya uygun değil ise e olur? Aracınız kasko yaptırmanıza uygun değilse maalesef kasko yapılmaz. Uygunluk durumunda ise aracın yaşı, cinsi, km’si, değeri ve sürücünün yaşı ehliyet yaşı gibi durumlar göz önüne alınarak ödenecek prim tutarı belirlenir.

Kasko ile zorunlu trafik sigortasının farkları nelerdir ?

Kasko ile zorunlu trafik sigortasının farkları ise şunlardır. Kasko kendi aracının maddi hasarlarını karşılar karşı aracı karşılamaz. Zorunlu trafik sigortası ise karşı aracın zararlarını karşılar. Kasko sağlık giderlerini teminat altına almazken, zorunlu trafik sigortası hem karşı aracın içerisindeki kişilerin hem de kendi aracınızın içindeki kişilerin sağlık ve tedavi masraflarını karşılar. Hatta zorunlu trafik sigortası uğranılan hasarlara göre tazminat ve yasal işlemlerde de sorumludur. Unutulmaması gereken bir konu vardır ki; Bazı durumlar da hem zorunlu trafik sigortası hem de kasko herhangi bir zararı tazmin etme yoluna gitmeyebilir yani karşılamayabilir. Bunlara kısa bir örnek vermek gerekirse; Alkollü sürücünün hiçbir şekilde zararı iki sigorta tarafından da karşılanmayacaktır. Araçtaki diğer yolcuların zararları karşılansa bile, daha sonra sigorta şirketi bu zararı alkollü sürücüden tazmin etme yoluna gidebilir.

Bir önceki yazımız olan Zorunlu mali sorumluluk sigortası nedir? Kapsama alanı nelerdir? Hangi noktada ihtiyaç duyulur? başlıklı makalemizde mali sorumluluk, mali sorumluluk sigortası ve zorunlu mali sorumluluk sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.