Trafik

Hasar Değer Kaybı Nedir?

Hasar Değer Kaybı Nedir?

?

Maddi hasarlı trafik kazaları sonucunda kazaya karışan araçların almış oldukları hasara bağlı olarak değer kayıpları ortaya çıkmaktadır. Araç kaza sonrası servise alınarak gerekli tamir ve bakım çalışmaları yapılmakta ancak kusursuz bir şekilde onarılsa dahi aracın hasar kaydı TRAMER sistemine girildiği için “hasarlı araç” olarak kabul edilmekte, bu da aracın değerinin düşmesine neden olmaktadır. İşte ortaya çıkan bu değer kaybının telafi edilmesi için ödenen tazminat tutarına hasar değer kaybı adı verilmektedir.

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Karıştığı kaza sonrasında aracında hasar oluşan kişilerin merak ettikleri soruların başında bu hasarın kim tarafından karşılanacağı gelmektedir. Oluşan kazayı gerçekleştiren karşı tarafın aracını sigortalayan ve trafik poliçesini düzenleyen sigorta şirketi tarafından ödenmekte olup sigorta şirketi bu kaybı tazmin etmekle yükümlüdür. Ancak sigorta şirketleri araç değer kaybı hesaplama işleminde kendi çıkarlarını koruyacak şekilde hesaplama yaptıkları için aracında değer kaybı oluşan kişinin bu hesaplamayı tutmuş olduğu bir avukata ya da anlaştığı danışmanlık şirketine yaptırması çok önemlidir.

Araç Değer Kaybı Nasıl Hesaplanır?

Araç değer kaybı hesaplama işleminde dikkate alınan farklı pek çok kriter bulunmakta olup bunlar uğradığı hasar nedeni ile değer yitiren aracın markası, modeli, kilometresi, trafiğe çıkış tarihi, üretim tarihi, hasar geçmişi ve Pazar değeri olarak öne çıkmaktadır. Aracın modeli yükseldikçe alınacak olan tazminat tutarı artmakta olup yine daha önce hakkında hiçbir hasar kaydı açılmayan araçlarda da tazminat bedeli yükselmektedir.

Sigorta hakemi ya da mahkeme tarafından gerçekleştirilen bilirkişi ataması sonucunda ilk olarak bilirkişi raporu tutulur ve araçta oluşan hasar ile yapılan tamiratın boyutlarına bakılarak araç değer kaybı bedeli hesaplanır. Oluşturulan bilirkişi raporu aynı zamanda davanın temelini oluşturacağı için düşük tutulan raporlara itiraz hakkı her zaman bulunmaktadır. Belirlenen bu tutar uzlaşmayı tercih eden sigorta şirketlerince ödenir ve kazaya karıştığı için aracının değeri düşen taraf aracında oluşan bu zararı tazmin etmiş olur. Burada dikkat edilmesi gereken önemli bir noktada araç değer kaybı davası zaman aşımı olan 2 yıllık süreçte davanın mutlaka açılması gerektiğidir.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Yaptırmak Neden Önemlidir ? başlıklı makalemizde hayat sigortası, kasko ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • Başımdan geçen çok kötü bir kaza oldu.Sigorta olmasaydı zararımı tek başıma karşılayamazdım.Arkadaşlar sigorta yapın size çok faydası olacak. Kazadan sonra direk hasar kaydı oluşturdum ve direk zararımın karşılanması için herşeyi yaptım ve şuan arabama tekrar biniyorum.