Trafik

Geçici İş Görmemezlik Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

Geçici İş Görmemezlik Tazminatı Nasıl Hesaplanır ?

Geçici İş Görmemezlik Tazminatı Nasıl Hesaplanır?

Maddi hasarlı trafik kazaları her geçen gün artmaya devam ederken bu kazalara bağlı olarak yaralanan ve buna bağlı olarak geçici süreli olarak çalışamayan kişilerin uğradıkları bu zararın tazmin edilmesi için ödenen tazminata adı verilmektedir. Bu tazminatın alınması için belirli kriterlerin taşınması zorunluluğu bulunurken yine geçici iş görmemezlik tazminatının hesaplanması hususunda da farklı uygulamalar söz konusudur. Peki, nasıl hesaplanır?

Geçici İş Görmemezlik Nedir?

Kalıcı bir sakatlığın söz konusu olmadığı ancak kaza geçiren kişinin tedavi görmesi gerektiği için geçici olarak çalışamaması ve buna bağlı olarak gelir kaybı yaşadığı durumlara geçici iş görmemezlik adı verilmektedir. Bu konuda yaşanan en büyük bilgi kirliliği sadece çalışan kişilerin tazminat alma hakkına sahip olduğudur. Oysaki ev hanımı olan bir kadında bu tip bir kaza sonucu geçici olarak iş görmemezlik sorunu yaşaması durumunda bu tazminatı almaya hak kazanmaktadır. Yine çalışmayan bir öğrenci de yaşadığı bu kaza sonrasında sınavlara giremediği için sınıf tekrarı yapmakla karşı karşıya kalırsa iş hayatına 1 sene daha geç atılacağı ve aynı sınıfı tekrar etmek zorunda kalacağından dolayı tazminat talep etme hakkına sahiptir.

Geçici İş Görmezlik Tazminatı Hesaplama Nasıl Yapılır?

Öncelikle bu alanda sigorta şirketlerinin daima kendi çıkarlarını koruma amacı güttükleri unutulmamalıdır. Kullanılan hesaplama yöntemleri farklılıklar göstermekte olup uygulanan standart bir hesaplama prosedürü bulunmamaktadır. Tazminat hesaplaması yapılırken dikkate alınan kriterlerde uygulanan kanunlarda ne yazık ki belirli açıklar bulunmakta olup sigorta şirketleri daha az tazminat ödemek için bu açıkları oldukça iyi bir şekilde kullanmaktadır. Bu nedenle tazminat hesaplama işleminde sigorta danışmanlık hizmeti veren şirketlerden destek alınması ya da bir avukata danışılması çok önemlidir. İş görmemezlik tazminatı hesaplamasında dikkate alınan veriler kaza geçirerek geçici olarak işini yapamayacak hale gelen kişinin sakatlık oranı, çalışamayacağı süre ve aylık belgelenebilir geliri gibi farklı kriterlerden oluşmaktadır. Özellikle de kişinin geliri tazminatın belirlenmesinde oldukça önemli bir kriter olup bu gelirin belgelenebilmesi zorunludur.

Bu Yazıyı da Okumalısınız

Geçici İş Görmemezlik Tazminatı Nedir, Nasıl Tazmin Edilir?

Bir önceki yazımız olan Araç Değer Kaybı Nasıl Temin Edilir başlıklı makalemizde araç değer kaybı davası, araç değer kaybı nasıl alınır ve araç değer kaybı sorgulama hakkında bilgiler verilmektedir.