Trafik

Araç Değer Kaybı Nedir ?

Araç Değer Kaybı Nedir ?

Nedir?

Ne yazık ki ülkemizde kural tanımayan çok sayıda sürücünün bulunması trafik kazalarını kaçınılmaz bir hale getirmektedir. Son yıllarda araç markalarının servislerinde tamir onarım çalışmalarının iyileştirilmesi ile araçların aldıkları hasarlar kusursuz olarak tamir edilse dahi ne yazık ki TRAMER üzerinden hasar kaydı açıldığı için aracın değeri otomatik olarak düşmektedir. Peki, araç değer kaybı nedir ve nasıl hesaplanır?

 

Araç Değer Kaybı Ne Demek?

Bir aracın hasarlı kazaya karışması sonucunda ikinci el piyasa fiyatlarında yaşanan azalmaya araç hasar değer kaybı adı verilmektedir. Aracın aldığı hasar kusursuz bir şekilde tamir edilse dahi ne yazık ki araç hasar kaydı açıldığı için aracın satış değerinde bir azalış yaşanması kaçınılmazdır. Bu noktada aracın değer kaybetmesine neden olmayacak tek etken aynı bölgenin daha önce açılan bir hasar kaydı bulunması ve boyanan bölgenin tekrar boyanmasıdır.

Yani örnek vermek gerekirse sağ çamurluk kaza nedeni ile boyandıysa ve yine aynı sağ çamurluk hasar nedeni ile boyanacaksa bu durumda araç değer kaybı yaşanmaz. Ancak parça değişimi bu istisnai durumun dışında tutulmakta ve parça değiştirilmesi durumunda değer kaybı yaşanmaktadır. Kazada kusuru olmayan tarafın yaşanan kaza nedeni ile aracının değer kaybetmesi nedeniyle bu zararın tazmin edilmesi zorunluluğu ortaya çıkmaktadır.

Araç Değer Kaybı Kimden İstenir?

Kusurun karşı tarafta olduğu trafik kazalarında aracında değer kaybı yaşanan tarafın bu zararını tazmin etme hakkı bulunmaktadır. Bu zararı tazmin etme yükümlülüğü yani araç değer kaybını ödemekle yükümlü olan taraf kazada kusurlu olduğu tespit edilen aracın sahibi, bu aracı kullanan sürücü ve bunların yaptırmış olduğu trafik sigortası olarak kabul edilmektedir. Araç değer kaybı hesaplama hususunda ise;

  • Hasar geçmişi ve bu hasarın niteliği,
  • Aracın kilometre sayacındaki gösterge,
  • Aracın markası ve aracın modeli,
  • Aracın üretim tarihi,
  • Aracın trafiğe çıkış yılı,
  • Aracın piyasa fiyatı gibi farklı pek çok kriter göz önüne alınarak bir ortalama hesaplaması gerçekleştirilmektedir. Değer kaybı ekspertiz raporu çıkarıldıktan sonra bu rapor doğrultusunda belirlenen tutarın araç değer kaybı karşı taraftan tazmin edilir.

Bu Yazıyı da Okumalısınız !

Araç Değer Kaybı Nasıl Tazmin Edilir ?

Bir önceki yazımız olan Sakatlık Tazminatı Nasıl Tazmin Edilir? başlıklı makalemizde sakatlık tazminatı alma, sakatlık tazminatı hesaplama ve sakatlık tazminatı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • Gün geçtikçe benim arabam da zamanla değeri düşüyor doğal olarak sürdükçe kilometre artıyor.Hele birde yeni kanunlar ile insanlar araba almaya korkuyor.Birde trafik kazası yaptığımız için arabada değer kalmadı vallahi 😀