Trafik

Araç Değer Kaybı Nasıl Temin Edilir

Araç Değer Kaybı Nasıl Temin Edilir

Araç Değer Kaybı Nasıl Temin Edilir?

Trafikte her gün binlerce maddi hasarlı trafik kazası meydana gelmekte olup sürücülerin büyük çoğunluğu araç değer kaybı konusunda ne yazık ki yeterli bilgiye sahip değildir. Araçların karıştığı kazalarda kusuru olmayan taraflar sadece araçlarının tamir edilmesini talep ederken oysaki yaşanan kazaya bağlı olarak ortaya araç değer kaybı sorunu da çıkmaktadır. Peki, araç değer kaybı nasıl temin edilir?

?

Kaza yapan araçların değeri kaza yapmayan araçlara oranla bariz bir şekilde azalmaktadır. Bu da kazada kusuru olmayan araç sahibinin belirli bir oranda zarara uğraması anlamına gelir. İşte bu nedenle araç değer kaybının kazaya yol açan araç sahibi ya da araç sürücüsü tarafından tazmin edilmesi zorunludur. Araç değer kaybının temini konusunda atılması gereken ilk adım araç değer kaybı ekspertiz raporu çıkartılmasıdır.

Araç Değer Kaybı Ekspertiz Raporu Nasıl Alınır?

Araç değer kaybı raporu çıkartmak için yapmanız gereken tek şey kendinize en yakın olan sigorta acentesini ziyaret ederek bilirkişi aracılığına başvuruda bulunmaktır. Bu başvurunuzun ardından bilirkişi tarafından (düzenlenen raporun resmi mahkemede kabul edilebilmesi için hazırlayan kişinin lisans düzeyinde eğitim veren sigorta eksperliği bölümlerinden mezun olmaları ve mesleki deneyime sahip olmaları şartı bulunmaktadır) araç değer kaybı bilirkişi raporu düzenlenerek bu raporda belirlenen tutar üzerinden tazminat talep etme hakkına kavuşmuş olacaksınız.

Tüm Evrakları Tamamlayın ve Başvuruda Bulunun

Almış olduğunuz ekspertiz raporu ile beraber tüm evrakların içerisinde olduğu bir dosya hazırlayın. Bu dosyanın içerisine aşağıda yer alan evrakları koyun ve tüm evrakları düzgün bir şekilde dosyalayın.

  • Kaza yapılan tarihte geçerli olan zorunlu trafik sigortası poliçesi (aslı ve fotokopisi)
  • Kaza tespit tutanağı (aslı ve fotokopisi)
  • Eksper tarafından hazırlanan eksper raporu (2 adet)

Araç Değer Kaybını Kim Öder?

Araç değer kaybının tazmini için ilk muhatabınız sigorta şirketiniz olmalıdır. Kendi sigorta şirketiniz ile irtibata geçin ve yazdığınız dilekçeye resmi bir yanıt isteyin. 15 gün içerisinde sigorta şirketi size yazılı olarak cevap vermekle yükümlüdür. Talebiniz reddedilirse avukat tutarak resmi süreci başlatmanız gerekir ve bu şekilde araç değer kaybını tazmin edebilirsiniz.

Bu Yazıda İlginizi Çekebilir

Araç Değer Kaybı Nedir ?

Yapılan Aramalar :

Araç Değer Kaybı Nasıl Alınır ?

 

Bir önceki yazımız olan Ölümlü Trafik Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır ? başlıklı makalemizde ölümlü trafik kazaları, ölümlü trafik kazalarında tazminat nasıl alınır ve vefat tazminatı hakkında bilgiler verilmektedir.