Trafik

Alkollü kazalarda sigortalının hakları nelerdir ?

Alkollü kazalarda sigortalının hakları nelerdir ?

Alkollü kaza olayları sigortanın verdiği bir çok haktan sizi men etmektedir. Karayolları Trafik Yönetmeliğince bazı yaptırımlarla cezalandırılan  alkollü araç kullanımı, sigorta şirketleri tarafından da cezalandırılıyor buna göre; Sigortacılık Mevzuatında, alkollü araç kullanımı ile ilişkili uygulamalar kasko ve trafik sigortası genel şartlarında düzenlenmiştir. Yani cezai ve men durumları görülmektedir

 

Kasko Sigortası Genel Şartları’nda taşıtın, yasaklanan miktaran fazla içki almış sürücü tarafından kullanılması esnasında meydana gelen hasarlar, kasko sigortasının teminatı dışında tutulmuş ve alkollü kaza hasarı yaşayan sürücüler bir şekilde cezalandırılmıştır.

 

Trafik sigortasında ise; 3.kişilerin uğrayacağı hasarları tazmin edeceğinden tazminat gerektiren olaydan sorumlu olan kişilerin alkollü içki tüketmeleri sebebiyle aracı güvenli sürüş yeteneğini kaybetmesi nedeniyle yaşandıysa, zarar gören tarafın tazmin hakkı saklı tutularak tazminat ödenir, sigorta şirketi ödediği tazminatı olaya sebep olan kişiden geri alır. Yani sigorta sizin adınıza ödediği tazminatı sizden alır. Durum bu şekilde özetlenebilir.

 

Ne yazık ki ülkemizde, alkollü araç kullanımı trafik kazalarının önemli sebeplerinden olup, büyük kayıplar yaşatmakta ve çoğu ailenin canını yakmaktadır.

 

Bu nedenle araç kullanımı başlı başına bir suç olmasının dışında, toplumdaki bireylerin can ve mallarına zarar vermesi sebebiyle de toplumsal bir vaka. Bu yüzden hem kendinizin ve sevdiklerinizin hem de toplumun can ve mal güvenliğini korumak adına alkollü araç kullanmaktan kaçınmanızı tavsiye ediyoruz.

 

Peki Alkollü Kazada Hasarı Kasko Karşılar mı?

 

Trafiğe alkol alarak çıkmak hayatı riski taşıdığını hepimiz biliyoruz. Alkollü olduğunuz zamanlarda direksiyon başına geçmemeli, alkol kullanmamış olan bir yakınınızın aracı kullanmasını sağlamalısınız.

 

Böyle bir imkanınız yoksa gideceğiniz yere toplu taşıma araçları, taksi vb. araçlarla ulaşmanız hayatı bir riski önlemiş olur. Alkol ile trafiğe çıkılmasının hukuki cezaları da vardır.

2418 Sayılı Karayolları Trafik Kanunu’na göre, hususi araçlarda 0.50 promile kadar alkollü olarak araç kullanımına izin verilmektedir. Bu durum hususi araçların kasko sigortası için de geçerlidir.

 

Ticari araç sürücülerinin ise, alkollü olarak yaptıkları kasko hasarları teminat dışı kalmaktadır. Yani tarafınıza herhangi bir ödeme yapılmaz Ayrıca araç sürücüsünün kazada alkollü ve kusurlu olması durumunda, bu aracın trafik poliçesinden karşı tarafa tazminat ödenmesi sonucu, sigorta şirketi kusurlu olan trafik sigortalısına alkollü olması nedeniyle ödediği tazminatı rücu eder. Yukarda da belirttiğimiz gibi adınıza ödenen tazminat tekrar sizden tahsil edilir.

 

 

 

Bir önceki yazımız olan Kasko ile zorunlu trafik sigortasının Kapsama alanları nedir? Farkları nelerdir? başlıklı makalemizde kasko nedir ve kasko ve zorunlu trafik sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.