Seyahat

Seyahat Sigortası ve Kapsamı nelerdir?

Seyahat Sigortası ve Kapsamı nelerdir?

Seyahat sigortası nedir?

Seyahat sigortası, yurt içi veya yurt dışı gezilerinizde kazaya valiz kaybına, çok acil hastalanmaya ve buna benzer sorunlara karşı sizi güvence altına alır. Bilindiği gibi yurt dışında hastalanma yaralanma gibi durumlarda tatil zehir olup tatil için ayırdığımız tüm para hastaneye gidebiliyor, işte tam da bu noktada seyahat sigortası yapmanız sizin için kurtarıcı olacaktır. Bilindiği gibi birçok ülke vize işlemleri sırasında seyahat sigortası istiyor fakat yine de istemeyen bir ülkeye gittiğiniz zaman ekstrem bir durumda kurtarıcınız olacaktır.

Seyahat sigortası neleri kapsar?

Seyahat sigortasının kapsadığı şeyler sözleşmede açıkça belirtilir bu bakımdan sözleşmeyi okumak sizin için faydalı olacaktır. Yine de genel olarak kapsadığı şeyler valiz kaybolması, yaralanma, acil hastalıkta masrafları hatta tatilin iptalini bile karşılar.

Seyahat Sigortası neyi karşılamaz?

Bu sigorta şirketine ve seyahat sigortasının türüne göre değişir. Çoğunun karşılamadığı şeylere şöyle bir bakacak olursak, seyahat sigortası önceden olan hastalıklarınızın muayenesini karşılamaz. Çığ deprem gibi doğa afetlerden yaralanmaları, ağır suça bilerek bulaşmaktan edilecek zararı karşılamaz.

Seyahat sigortası ne kadar geçerlidir?

Bu sigortanın türüne göre değişmektedir. 1 hafta gibi kısa süreli seyahat sigortası yaptırmak da mümkün yıllık sigorta yaptırmak da. Uzun süre yurt dışında kalacaklar için dikkat edilmesi gereken tek nokta sigorta yıllık yapılmış olsa bile 92 gün sonra biteceğidir. Yıllık seyahat sigortası yapmış olsanız bile sigorta 92 gün sonra bitiyor, bu noktada yeniden sigorta yaptırmanız gerekiyor.

Seyahat sigortasının maliyeti ne kadardır?

Maliyet yaptığınız sigorta türüne ve süresine göre değişir. Ortalama bir ücret söylemek gerekirse 1 haftalık seyahat sigortası 10-15 Euro civarında, 1 yıllık ise 40-45 Euro civarındadır.

Acil bir durumda paramı nasıl geri alırım?

Herhangi bir durumda Sigorta şirketinin ödeme yapması için bu durumu kanıtlamanız gerekmektedir. Sigorta şirketine imza attığınız evrakların tümünü göstermeniz gerekir. Hastalanmanız durumunda tedavi eden doktorların imzalı belgelerini göstermeniz gerekir. Bu belgeleriniz tam ise sigorta şirketine kargolamalı ya da mail atmalısınız.

Seyahat sigortasını hangi firmalar yapar?

Seyahat sigortasını tüm sigorta şirketleri yapar. Sonuç: Gittiğiniz ülke seyahat sigortası istemese bile seyahat sigortası yapmanız sizin için çok faydalı olacaktır. Gittiğiniz ülkede zor durumda kalmamanız ve tüm paranızı acil bir olayda paranızı bitirmemek için seyahat sigortası yapmanızı öneririz.

Yorum

Click here to post a comment