Hayat

Hayat Sigortası Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Yaptırılır ?

Hayat Sigortası Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Yaptırılır ?

?

Özellikle de Avrupa ülkelerinde son derece yaygın olarak kullanılmasına rağmen ne yazık ki hayat sigortası poliçeleri ülkemizde hak ettikleri önemi görmemektedir. Pek çok kişinin konut kredisi paketlerinde zorunlu olarak yaptırdığı ve zorunlu tutulmadığı takdirde yaptırmamayı tercih ettiği hayat sigortaları aslında sevdiklerinizin geleceğini korumak adına atabileceğiniz en etkili adımdır. Peki, hayat sigortası nedir?

Hayat Sigortası Nedir, Ne İşe Yarar?

İmzalanan sigorta poliçesinde belirlenen süre sonunda kişinin hayatta kalması ya da belirlenen süre içerisinde ve belirlenen hallerde yaşamını kaybetmesi durumunda kişinin kendisine ya da poliçede belirtmiş olduğu kişilere belirlenen sigorta bedelini ödemekle yükümlü olduğu sigorta poliçelerine hayat sigortası poliçesi adı verilmektedir. Bu poliçe sayesinde kişi hem tasarruf etmiş olur hem de ölümü halinde sevdiklerinin maddi sorunlar yaşamasının önüne geçmiş olur. Bu nedenle kesinlikle yaptırılması tavsiye edilmektedir.

Kimler Hayat Sigortası Yaptırabilir?

Hayat sigortasında aranılan kriterler kişinin bunun için tercih etmiş olduğu sigorta şirketine bağlı olarak değişkenlik göstermekle beraber bazı hayat sigortalarında sigorta yaptırmak isteyen kişinin sağlık raporu sunması istenebilmektedir. Buna ek olarak bazı şirketlerde yaş sınırı uygulamakta olup 18 yaşından büyük 55 yaşından küçük olunması istenmektedir.

Hayat Sigortası Olan Kişi Ölürse Ne Olur?

Hayat sigortası yaptıran kişinin vefat etmesi durumunda sigorta şirketi poliçede böyle bir durumda ödemeyi taahhüt ettiği poliçe bedelini yatırmakla yükümlüdür. Ancak bunun öncesinde gerekli işlemlerin tamamlanması gerekir. Vefat durumunda poliçe bozulduğu için sigortalı merhum hastalıktan dolayı vefat ettiyse hastane evrakları, kaza sonucu vefat ettiyse kaza raporu ya da olay sonucu vefat gerçekleştiyse olay raporu mutlaka beyan edilmelidir. Yine ölüm olayı savcılığa intikal etmişse bu durumda savcılık iddianamesi ya da takipsizlik kararı da evraklara eklenmelidir. Sigorta şirketi tüm bu evrakları inceleyecek ve işlemleri tamamladıktan sonra hayat sigortası poliçesi bozularak ödeme yapılacaktır.

Hayat Sigortası Sadece Vefat Halinde Mi Ödeme Yapar?

Hayır, hayat sigortasında farklı pek çok riskin sigorta kapsamına alınması mümkündür. Vefat durumunda hayat sigortasını yaptıran kişinin belirlemiş olduğu kişilere ödeme yapılırken buna ek olarak hayat sigortası yaptıran kişinin maluliyeti ve ciddi sağlık riskleri gibi koşullar içinde ödeme alması mümkündür. Özellikle de maluliyet sigortası son yıllarda ülkemizde yaygınlaşmayı sürdürmektedir.

Bir önceki yazımız olan Sigorta Yaptırmak Neden Önemlidir ? başlıklı makalemizde hayat sigortası, kasko ve konut kredisi hakkında bilgiler verilmektedir.