Hayat

Hayat sigortalarında getiri garantisi var mıdır?

Hayat sigortalarında getiri garantisi var mıdır?

?

Hayat sigortası bireylerin kendilerini ve sevdiklerini garanti altına aldıkları bir sigorta türüdür. Genel olarak iki tür üzerinde yoğunlaşılmıştır. Bunlardan ilki kişinin sözleşmede ve poliçede belirttikleri yaşam süresinde vefat etmesi durumunda sözleşmede belirtilen kişilere maddi bir birikimin bırakılmasıdır. Sözleşme kapsamında kişilere bırakılacak tutar da kararlaştırılmıştır. Vefat nedenine bağlı olarak bu tutar kişinin sözleşmede belirttiği kişilere ödenir. Diğeri ise tam bir birikim için kullanılır. Kişi sözleşmede belirttiği süreden fazla yaşar ise ödediği primler sözleşmede geçen tutarlara göre birikim olarak kişiye geri dönecektir. Hayat sigortalarının primleri hesaplanırken kişinin yaşı, yaşadığı yer, geçirdiği hastalıklar ve aldığı tedaviler göz önünde bulundurulur. Tabi bunun yanı  sıra en büyük payı vefat halinde sözleşmede belirttiği kişilere ne kadar maddi birikim bırakmak istediği en büyük etkiye sahiptir. Ya da birikim amaçlı olarak en sonunda maddi olarak ne kadar toplu bir birikim almak istediğine bağlı olarak değişir.

Hayat sigortalarına yatırılan tutarlar nasıl değerlendirilir ve değerlenir?

Hayat sigortasına yatırılmış olan her prim günlük olarak bir fona devredilir. Bu fon çok kazandıran bir fon olabilir. Ya da yeni bir yatırımda işe yarayacak bir fon olabilir. Tabi fonun türü ve primlerin değerlendirilmesi sigortanın kendi tasarrufuna kalmış olan bir durumdur. Bireyler sözleşme ve poliçede belirtilen almak istediği maddi desteğe göre prim öderler. Ödenen primleri değerlendirmek sigorta şirketinin tasarrufudur. Bireyler hayat sigortalarında tasarruf yapmak ve birikim yapmak için dahil olabilirler. Dahil olunan sistem sözleşme süresi sonrasında birikim olarak döner. Ya da vefat durumlarında sevdiklerinizi maddi olarak garanti altına alır. Günümüzde bireysel emeklilik sistemi ile karıştırılsa da sözleşmeyi bireylerin kendisi düzenleyebilmesi ve şartları primleri kendileri belirleyebilmesi açısından bir çok farklı yanı vardır.

Bir önceki yazımız olan Hayat Sigortası Nedir ? Ne işe Yarar ? Nasıl Yaptırılır ? başlıklı makalemizde hayat sigortası nasıl yaptırılır, hayat sigortası ne işe yarar ve hayat sigortası ne zaman ödeme yapar hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum

Click here to post a comment