Genel Trafik

Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Tazmin Edilir?

Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Tazmin Edilir?

?

Bireysel araçlarla yapılan kazalarda sigorta şirketleri kaza yapan araç sahiplerinin mağduriyet yaşamamaları adına araçları servisten çıkana kadar ikame araç hizmeti sunmaktadır. Yani kendi araçlarının yerine aynı değerde bir araç vererek kullanımlarına izin vermektedir. Ancak ticari araçların yapmış oldukları kazalarda sigorta şirketlerince sunulan böyle bir hizmet bulunmamaktadır. Bu da ticari araç sahiplerinin araçlarını servisten çıkana kadar kullanamamalarına bağlı olarak zarara uğramalarına neden olmaktadır. Oluşan bu zarar ise ticari kazanç kaybı tazminatı davalarının konusunu oluşturmaktadır.

Ticari Kazanç Kaybı Davasında Zaman Aşımı Ne Kadar?

Ticari amaç için kullanılan her türlü aracın yanı sıra taksi, dolmuş, minibüs, servis ve araç kiralama şirketlerinin karıştığı trafik kazalarında bu araçların kazaya bağlı olarak almış oldukları hasar nedeni ile kullanılamadığı süre ticari kazanç kaybı davasında alınacak olan tazminatın belirlenmesinde kullanılan en önemli kriterdir. açmak için belirlenen zaman aşımı süresi olarak 2 sene uygulanmaktadır. Yani karışmış olduğu bir kaza nedeni ile ticari kazanç kaybı yaşayan kişi ya da kurumların kaza tarihini takip eden 2 senelik süreçte mutlaka davayı açmış olmaları şartı bulunmaktadır. Bu süre dolduktan sonra ne yazık ki dava açılması mümkün değildir.

Ticari Kazanç Kaybı Tazminatı Davası Nasıl Açılır?

Yaşadığınız trafik kazası sonrasında ticari aracınızda kazanç kaybı yaşıyorsanız ve kusur karşı taraftaysa bu durumda önünüzde iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki kazayı yapan karşı taraf ile sulh yoluna giderek uzlaşmaktır. Dava sürecinin son derece uzun olması nedeni ile genelde taraflar karşılıklı olarak anlaşmayı tercih etmektedir. Ancak böyle bir uzlaşma ortamının bulunmaması durumunda dava açılması gerekir.

Davayı açarken kaza tespit tutanakları, aracın hasarını gösteren rapor ve aracın servisten çıkarak tekrar kullanıma girene kadar arada geçen sürenin belirtilmesi gerekir. Yine aracın bu süre zarfında kullanılamamasına bağlı olarak oluşan ticari kazanç kaybı da bilirkişi raporu ile kesin olarak belirlenmeli ve mahkemeye ibraz edilmelidir. Ödenecek olan tazminatta tarafların kusur oranları önemli bir belirleyen olup kusur tarafı yüksek olan kişi bundan olumsuz etkilenmektedir.

 

 

Bir önceki yazımız olan Yaralanmalı Trafik Kazalarında Tazminat Nasıl Alınır? başlıklı makalemizde yaralanmalı kazalarda tazminat alma, yaralanmalı trafik kazaları ve yaralanmalı trafik kazalarında tazminat hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • Geçen yıl başıma böyle bir olay geldi çok şükür kötü bir şey olmadı ama arabamı uzun süre kullanamadım karşı taraf iyi bir şekilde karşılayıp zararımı karşılamaya çalıştı.Ülkemiz de hala böyle dürüst insanlar var