Genel Sağlık

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ? Kapsamı ve Faydaları Nelerdir ?

Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ? Kapsamı ve Faydaları Nelerdir ?

nedir ?

Tamamlayıcı sosyal güvenlik kurumunun karşılamadığı, ya da bir kısmını karşıladığı hastalık, tedavi, hastane giderlerinin teminat altına alınmasıdır. Sosyal Güvenlik Kurumunun karşılamadığı ya da kısmen karşıladığı bu tip durumlar için özel sağlık sigortaları yeni bir sigorta kolu olan özel sağlık sigortasına bağlı tamamlayıcı sağlık sigortasını oluşturmuşlardır. Tamamlayıcı sağlık sigortaları yapısı itibari ile sizin teminat altına almak istediğiniz, ileride şu konularda kendimi korumak ve teminat altına almak istiyorum dediğiniz sağlıksal tüm alanlarda hizmet veren bir poliçedir. Poliçe kapsamı itibari ile sizi sağlık konularında yaşayabileceğiniz risklere karşı koruma sağlar. Sosyal Güvenlik Kurumunun ödemediği veya kısmen ödediği hastalık, tedavi durumlarında tamamlayıcı özel sağlık sigortanız devreye girer ve gerekli kısmın ödemesi ilgili sigorta tarafından yapılır.

Tamamlayıcı sağlık sigortasının kapsamı nedir?

Tamamlayıcı sağlık sigortaları sigortalanma tarihinden sonra oluşabilecek risklere karşı teminat altına alınan bir durumdur. Tamamlayıcı sağlık sigortasının öncesinde geçirmiş olduğunuz bir rahatsızlık poliçe tarafından kapsam altına alınmayacaktır. Hastalığınızın meydana geldiği tarih sigortalanma tarihi öncesi ise herhangi bir şekilde ödeme ve teminat kapsamı söz konusu değildir. Poliçe sonrasında yaşayacağınız sağlık sorunları ve tedaviye dair masraflar ilgili sigorta birimi tarafından poliçeye dahildir. Sigortayı yaptırırken yanlış bir beyanda bulunmanız poliçenin sizi kapsam altına almasına engel olur. İlgili hastane raporları ve tedavi raporları sağlık sisteminden detaylı bir şekilde takip edilmektedir. Tamamlayıcı sağlık sigortalarının faydaları nelerdir? Tamamlayıcı sağlık sigortası hayatınızda yaşayacağınız sağlıksal risklere karşı sizi teminat altına alır. Herkes hastalık yaşayabilir, önemli nokta burada riskleri en aza indirmektir. Umarız bu sigortalara hiç ihtiyaç duymazsınız.

Tamamlayıcı sağlık sigortalarından kimler faydalanabilir?

Tamamlayıcı sağlık sigortalarından herkes faydalanabilir. Fakat dikkat edilmesi gereken şöyle bir konu vardır. Sigorta kapsam altınsa sadece sigortalanma tarihinden sonra oluşacak riskleri alır. Sigortalanma öncesinde yaşadığınız sağlık problemleri ve tedavi giderlerinize sigorta şirketi teminat çıkarmayacaktır. Yıllık bazda ve kişinin yaşına geçirdiği rahatsızlıklara bakılarak, icra ettiği meslek vs. ortaya konularak prim ödemesi çıkarılır. Herkesin yapacağı ödeme tutarı farklılık gösterebilir. Burada genel olarak sigortalanacak, teminat altına alınacak ilgilinin kişiler olması sebebiyle ödemelerde ve poliçe kapsamlarında farklılıklar ortaya çıkabilir. Size ve ailenize güvenli bir hayat dilerken riskleri en aza indirmekte fayda olduğunu hatırlatmak isteriz. Teminat altına alınan riskler ile karşı karşıya gelmemenizi ve ömür boyu güzel hayat sürmenizi temenni ederiz.

Bir önceki yazımız olan Konut Sigortası Nedir ? Kapsamı ve Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde Konut sigortası, Konut Sigortası Nedir ve Konut Sigortasının Faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.