Genel Sağlık

Özel Sağlık sigortası nedir? Kapsama alanları nelerdir?

Özel Sağlık sigortası nedir? Kapsama alanları nelerdir?

nedir?

Özel sağlık sigortası kişinin kendi isteğine göre yapılır. İki türlü özel sağlık sigortası yapılabilir. Birisi tamamlayıcı sağlık sigortasıdır. SGK nın ödemediği her türlü tedavi ve hastane giderlerini karşılamak için yapılır. Bir diğeri de isteğe göre yapacağınız özel sağlık sigortası. O da şöyle ki; ileride kendiniz için belirttiğiniz hastalıklara karşı kendinizi teminat altına almak isterseniz kapsamını sizin belirlediğiniz bi sigorta yaptırabilirsiniz. Bu şekilde yapıldığı gibi ful kapsamlı sigortalar da yaptırılabilir.

Özel sağlık sigortasının kapsamı nedir?

Özel sağlık sigortasının kapsamını sizin belirlediğiniz kapsam veya paket halinde almanız mümkündür. Fakat şu detay unutulmamalıdır ki daha önce geçirmiş olduğunuz bir rahatsızlık için hiçbir özel sağlık sigortası yapan firma bu hastalığı teminat altına almayacaktır. Riziko gerçekleşmeyen durumlar için yapılır sigorta. Ve riski gerçekleşmiş durumlar hiçbir şekilde sigortalanamaz. Çok basit bir şekilde örneklemek gerekirse araç kaza yapıyor daha sonra aracınızı sigortalatarak gerçekleşmiş olan riskleri karşılamak hiçbir sigortanın kapsamına dahil değildir. Özel sağlık sigortasının kapsama alanlarından bir tanesi de sadece yatarak ve acil tedaviler olabilir. Bu durumda belli hastalıkları yazdırmanız gerekmez. Daha önce geçirmediğiniz bir hastalıktan ötürü yatarak tedavi olma durumunuz söz konusu olur ise veya acil bir şekilde yeni oluşan bir hastalığınızın tedavisi söz konusu ise, ameliyat ve yatarak tedavi giderleri sigorta tarafından karşılanır.

Özel sağlık sigortalarının bireylere faydaları nelerdir?

Günümüzde sağlık gerçekten ciddi ve gelişen noktalara ulaşmış durumdadır. Tıptaki tedavi türlerini ve hastalıklara göre geliştirilen ilaçları da düşünürsek tıp bilimi çok gelişmiştir. Bunun yanı sıra teknolojinin gelişmesi hızlı sanayileşme kimyasal maddeler günümüzde yeni hastalıkları da beraberinde getirmiştir. Özel sağlık sigortasının primleri hesaplanırken yaptığınız meslek yaşadığınız yer de göz önünde bulundurularak ödeme primleri oluşturulur. Meslek hastalıkları gibi durumlar ile karşı karşıya kalmanız durumda sigorta poliçesinin kapsamına dahil edilmiş ise eğer tüm tedavi masraflarınızı sigorta karşılar. Ya da anlaşmalı sağlık kurumlarında tedaviniz daha mümkün hale gelir. Unutulmamalıdır ki sağlık sigortaları geleceğimiz için önemli bir unsurdur. Ülkemizde ve tüm dünyada aktif bir şekilde etkisini sürdürmektedir. Bireyler kendilerini dış etkenlerden oluşacak risklere karşı sigorta ile koruyabilir. Bu sebeple yaptıracağınız bir özel sağlık sigortası geleceğinizin ve sizin teminatınız olabilir. Sağlıklı günler dilerken hayattaki risklerin hep 0 olmasını temenni ederiz. Güzel ve sağlıklı günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan DASK Nedir ? başlıklı makalemizde dask, dask nedir ve deprem sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.