Genel Konut

Konut Sigortası Nedir ? Kapsamı ve Faydaları Nelerdir ?

Konut Sigortası Nedir ? Kapsamı ve Faydaları Nelerdir ?
Konut Sigortası Nedir ?

nedir Kapsamı ve faydaları nelerdir?

?  Konut sigortası kendi içinde de çeşitli kollara ayrılır. Bunlardan hırsızlık sigortası, yangın sigortası vs. birkaç tanesidir. Sadece bunlarla sınırlı olmayan konut sigortası evinizin içinde bulunan zemin döşemelerini, tavan ve duvar döşemelerini (parke, laminant, taş) teminat altına alır. Teminat kapsamı sizin sigorta kapsamı esnasında belirlediğiniz her şeyi dahil eder. Sizin için avizeleriniz, evinizde bulunan koltuk takımlarınız, halılarınız sizin belirleyeceğiniz kapsama göre sigortalanacaktır. Eşyalı bir şekilde kiraya verdiğiniz evinizi bu şekilde sigortalatabilir ve teminat altına alabilirsiniz. Herhangi bir erozyondan kaynaklanan, istem dışında zarar görmüş eşyalarınızı ve evinizin genel noktalarını sigorta kapsamı altında tahsil edebilir ve yenileyebilirsiniz.

Konut sigortası nasıl hesaplanır?

Konut sigortası öncelikle evinizin bulunduğu nokta baz alınarak konumu, çevresi, kaç yaşında olduğu, metre karesi gibi faktörler baz alınarak hesaplama yapılır. Konut sigortası bir nevi hırsızlık sigortası, yangın sigortası, eşya sigortası, doğal afetlerden korunmak için yapılan sigortaların tümüne verilen isimdir. Kapsamını sizin belirleyeceğiniz gibi bu durumlarda evinizi de garanti altına almış olursunuz.

nelerdir?

Konut sigortası diğer gibi konutunuzu teminat altına almanızı sağlar. Konutunuzun istem dışı bir şekilde zarar görmesi halinde sizi büyük bir masraftan kurtaracaktır. Hem eşyalarınızın hem yuvanızın ve bin bir zorlukla yaptırdığınız evinizin iç kısımdaki döşemelerin zarar görmesini kim ister ki? Tatile gittiğinizde gözünüzün geride kalmaması için de uygun bir teminat olacaktır konut sigortası. Kiraya verdiğiniz evinizde oluşacak hasarlar için sigorta yaptırmak, hem kiracınızı hem sizi hem de evinizi güven altına alacaktır. Bu şekilde doğacak zararlardan da kurtulmuş olacaksınız. Sigorta poliçeleri günümüzde o kadar gelişmiştir ki, evinizin cam kırılma durumlarını bile sigorta karşılayacak nitelikte poliçeler mevcuttur. Sigortayı yaptırdıktan sonra size de çevreden gelen zararları düşünmemek kalır.

Konut sigortasından kimler faydalanabilir?

Konut sigortasından ülke içerisindeki ev sahibi, kiracı olan herkes faydalanabilir. Gerekli olan evraklar ise evin içerisini faturalandıran evraklar, ikamet belgesi, evin kimin üstüne olduğuna dair belge, Evde oturan hane halkı belgesi. Bu evraklar ile birlikte evinizi sigortalayabilirsiniz. Teminat dolu günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Tazmin Edilir? başlıklı makalemizde Ticari Kazanç Kaybı Davası, Ticari Kazanç Kaybı Nasıl Alınır ve Ticari Kazanç Kaybı Zaman Aşımı hakkında bilgiler verilmektedir.