Genel

Hırsızlık sigortası kapsamı ve türleri nelerdir?

Hırsızlık sigortası kapsamı ve türleri nelerdir?

Hırsızlık sigortası nedir?

Hırsızlık sigortası evinizin eşyalarınızın ziynet eşyalarınızın ve paranızın teminat altına alınmasıdır. Bu tür sigortalar genel olarak zarar ve masrafı nasıl karşılar? Buna cevap verebilmemiz için öncelikle yönetmelikte ve poliçede geçen hırsızlık sigortası kapsamına bakalım. Hırsızlık sigortası kapsamına alınan eşyalarınız tutulan tutanak ve adli rapor ile birlikte başvuru ile temin edilebilir. Eşyalarınızın çalınmış olması veya böylesinde kötü bir olay ile karşı karşıya gelmeniz sizi bir nebze olsun bu şekilde rahatlatacaktır.

Peki çalınan eşyalar ziynet eşyası ise? Değerli okurlar normal şartlar altında çalınan ziynet eşyalarınız ve değerli taşlarınız için hırsızlık sigortasından bir talebinizin olması söz konusu olamaz. Ziynet eşyaları ve değerli taşlarınızı eğer evinizde kasa var ise sigorta ile koruyabilirsiniz. Evinizde bulunan kasanın hırsızlık yapılmak sureti ile zorlanarak açılmış olması size ziynet eşyalarınızın tazminine hak tanır.

Çalınan paralarım için de geçerli mi? Evden param çalınırsa? Evinizden eğer paranız da aynı şekilde çalınırsa kasadan çalınan paraların sigorta tarafından tazmini söz konusu. Fakat kasanız dışındaki değerli ve maddi değerlerin çalınması size bir hak tanımayacaktır?

Hırsızlık sigortası poliçesi neye göre belirlenir?

Öncelikle evinizin konumu, büyüklüğü, işiniz, sigorta yaptıracağınız eşya ve değerlerin beyanı. Beyan da bulunurken faturaya ihtiyaç var mı? Beyanda bulunurken fatura ibrazı isteyen firmalar olduğu gibi istemeyen firmalar da olabilir. Bunun için en geçerli cevap sigorta yaptıracağınız firma ile görüşmek olacaktır. Beyanda bulunduğunuz mali değerlerinize ve eşyalarınıza göre hesaplama yapılarak poliçe oluşturulacaktır. Tabi hırsızlık sigortasını sadece eviniz için değil dükkanlarınız için de oluşturabilirsiniz. Zaten belli bir pakete dahil olan sigortanız vardır. Yok ise işletmenizde hırsızlık sigortasını aktif hale getirebilir böylece riskleri en aza indirmiş olursunuz. Risklerinizin hep sıfır olması dileğiyle.

Bir önceki yazımız olan Özel Sağlık sigortası nedir? Kapsama alanları nelerdir? başlıklı makalemizde özel sağlık sigortası, özel sağlık sigortası nedir ve özel sağlık sigortasının faydaları hakkında bilgiler verilmektedir.