DASK Genel

DASK Nedir ?

DASK Nedir ?

nedir?

DASK Doğal Afet Sigortalar Kurumu’ nun kısaltılmış halidir. Nedir bu doğal afet sigortaları? Ülkemizde ve dünyada her yıl binlerce kişi hayatını doğal afet olaylarından kaybetmektedir. Aynı zamanda milyonlarca lira maddi zararla sonuçlanan doğal afetler meydana gelmektedir. Kişilerin hiçbir zaman başımıza gelmez dediği noktalarda ciddi bir tehlikeye karşı kendini güvence altına alması gerekmektedir. Bunlardan bir tanesi ve en yaygın olanı deprem sigortasıdır. Deprem sigortasının bu denli yaygın olmasının iki sebebi vardır. Bunlardan birincisi ülkemizde yakın geçmişte ciddi depremler yaşanmış olması binlerce can kaybı ve milyonlarca liranın heba olmasıdır. Böyle ciddi bir konu ele alındığında zorunlu olmaktan başka bir çare bulunamamıştır. Ödeme primleri yerine evin metre karesine göre değişiklik gösterse de gerçek manada çok cüzi miktarlarda deprem durumları için evinizi eşyalarınızı depreme bağlı her türlü rizikonuzu sigortalayabilirsiniz.

Doğal afetler insanların beklemedikleri bir anda gerçekleşir. Burada şu mu olur ki? Dediğimiz her noktada aslında daha fazlası olabilir. Ve doğal afet ciddi sonuçlar doğurabilir. Bu denli küçük ama gerçekleşirse boyutu büyük sorunlar karşısında yapılması gereken çok basit bir sigorta yaptırmaktır. Artık deprem sigortası zorunludur. Nitekim bunların yanında sel, erozyon, toprak kayması, yangın gibi doğal afetler de sigortalanabilir. Sigortalanarak teminat altına aldığınız doğal afetlerden bu şekilde en az şekilde zarar görerek kurtulmuş olursunuz. DASK sigorta primlerinden primlerine değişkenlik gösterirken firmadan firmaya da değişkenlik gösterir. Yıllık ve 5 yıllık gibi planlar dahilinde sigorta yaptırabilirsiniz. Yaptırdığınız sigorta artık o kadar yaygın durumda ki aldığınız kredi kartı, çektiğiniz bi kredi de bile yanında çok küçük meblağlar ile bunları yaptırmak mümkündür. Ülkemiz ve dünya coğrafyası için doğal afetlerin vereceği zararların minimum derecede olmasını temenni ediyoruz. Hatırlatmak isteriz ki tek bir çevremiz var. En iyi sigorta önce sahip çıkmaktır. Doğamızı ve çevremizi koruduğumuz takdirde bu şekilde yaşanabilecek doğal afetleri de en aza indirmiş olacağız. Sağlıklı günler diler, Bu tip zararların kimselere uğramasını gönülden temenni ederiz.

Bir önceki yazımız olan Tamamlayıcı Sağlık Sigortası Nedir ? Kapsamı ve Faydaları Nelerdir ? başlıklı makalemizde sağlık sigortası ve tamamlayıcı sağlık sigortası hakkında bilgiler verilmektedir.