Ferdi Kaza

Ölümcül Hekim Hatalarında Hak Tazmini

Ölümcül Hekim Hatalarında Hak Tazmini

Ölümcül Hekim Hatalarında Hak Tazmini

Dünyanın en kutsal görevlerinden biri olan doktorluk mesleğinde de ne yazık ki insan hatasına bağlı olarak can kayıpları yaşanabilmektedir. Her hastanenin ve sağlık merkezinin bu tip durumlara karşı kendi sigortaları bulunmakta olup burada amaç yaşanabilecek olası bir olumsuzlukta ortaya çıkan zararın poliçeden karşılanmasını sağlamaktır. Ancak yine de hastaneler prestij kaybı yaşamamak adına bu tip olaylarda işi oldukça zorlaştırmakta ve ortada bir ihmal olmadığına dair raporlar vermeyi tercih etmektedir. Peki, ölümcül hekim hatalarında hak tazmini nasıl yapılır?

, Malpraktis Sigortası Ne İşe Yarar?

Tıbbı terimler arasında yer alan Malpraktis yanlış uygulanan tedavi anlamına gelir. Hekimliğin kötü kullanılması, doktorun ilgisizliği, deneyimsizliği ya da bilgisizliği gibi nedenlere bağlı olarak hastanın zarar görmesi olarak kabul edilir. Bu tip durumlarda hem hatalı tedaviyi uygulayan doktor hem de doktorun görevli olarak hizmet verdiği hastane ve sağlık merkezi sorumluluk altındadır. Uygulanan yanlış tedaviler sonucunda hem maddi hem de manevi tazminat davası açılma hakkı bulunur.

Ölümcül Hekim Hatalarında Tazminat Davası Nasıl Açılır?

Verilen rapor ile yaşanan olumsuzluk kesin olarak kanıtlanırsa bu durumda zarara uğrayan kişi ya da yakınları tarafından ortaya çıkan bu zararın tazmin edilmesi için tazminat davası açılması hakkı ortaya çıkar. Bu noktada ortaya çıkan en büyük zorluk ortaya çıkan zararın ve sorunun doktor tarafından uygulanan tedavi sonucu meydana geldiğinin kanıtlanması zorunluluğudur. Bunun başarılması adına mutlaka alanında uzman olan avukat ile çalışılması sürecin doğru bir şekilde yürütülmesi adına çok önemlidir.

Yaşanan bu süreçte kişinin önünde iki seçenek bulunur. Bunlardan ilki tarafların ortak bir tazminat tutarında anlaşarak uzlaşmaya varmasıdır. Uzlaşma olması sürecin çok daha kısa sürede tamamlanması adına çok önemlidir ve tavsiye edilir. Ancak uzlaşma aşamasında hak kaybına uğramadığınızdan emin olmanız ve bunu bilirkişi tutarak teyit ettirmeniz gerekir. İkinci bir seçenek ise uzlaşmanın mümkün olmadığı durumlarda mahkemeye başvuruda bulunarak yasalar karşısında hakkın aranmasıdır. Dava süreci genelde oldukça zorlu geçmekte olup hekim hataları davalarında uzman olan bir kişiden destek alınması bu nedenle önemlidir.

Bir önceki yazımız olan Sakatlık Tazminatı Nasıl Tazmin Edilir? başlıklı makalemizde sakatlık tazminatı alma, sakatlık tazminatı hesaplama ve sakatlık tazminatı nasıl alınır hakkında bilgiler verilmektedir.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • Makaleyi merakla sonuna kadar okudum da insanın başta ailesi ve sağlığından daha değerli bir şeyi olamaz.Her ne olursa olsun en iyi doktorlar ile sağlığımızı kontrol ettirmeliyiz.