BES

Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir ?

Bireysel Emeklilik Sigortası Nedir ?

Nedir?

Tüm dünya genelinde her geçen gün biraz daha yaşam koşulları zorlaşmakta çalışan kişiler emekli oldukları dönemde ciddi bir gelir kaybına uğramaktadır. Türkiye’de emekli maaşlarının Avrupa ülkelerine oranla çok daha düşük bir seviyede bulunması bu zorluğu daha da arttırmaktadır. Bu nedenle ülkemizde Bireysel Emeklilik Sistemi () çok daha büyük bir önem taşımaktadır. Peki, nedir ve ne işe yarar?

BES Nedir, Ne İşe Yarar?

Çalışan kişilerin emekli oldukları dönemlerde gelir kaybı yaşamadan aynı yaşam standartlarında hayatlarına devam etmelerini sağlamak amacı ile yapılan özel bir sigorta türüdür. Tamamen ek bir tasarruf aracı ve yatırım sistemi olarak açıklanabilir. Sistemin amacı ikinci bir emekli maaşı elde edilmesini sağlayarak kişinin yaşlılık döneminde maddi sorunlar yaşamasının önüne geçmektir.

Son dönemde emeklilerin devlet hazinesine olan yükünün artması ile beraber hükümette ileriye dönük bu yükü azaltabilmek ve kişilerin bireysel tasarrufa yönlendirilmesini sağlamak amacı ile bireysel emeklilik sigortasında devlet teşviki verilmesi kararlaştırılmıştır. Verilen bu karara bağlı olarak artık BES hesabı açan ve aranılan şartları eksiksiz olarak yerine getiren herkese yapmış oldukları birikim üzerinden yüzde 25 oranında devlet teşviki verilmesi kararlaştırılmıştır. Yani hesabında 100 lira biriktiren bir kişiye devlet açtığı alt hesaba 25 lira yatırmaktadır.

Bireysel Emeklilik Devlet Katkısı Şartları Nelerdir?

BES devlet katkısı almak isteyen kişilerin mutlaka düzenli olarak hesaplarında para biriktirmeleri gerekmektedir. Yani hesaba düzenli aralıklarla para yatırılmalıdır. Yani sistemde toplu para yatırılmasından ziyade tasarruf yapılarak aylık düzenli olarak hesapta biriktirilmelidir. Yine emeklilik hesabının en az 3 yıl açık kalması gerekir.

3 yılın sonunda hesabını kapatan kişilerin kazanmış oldukları devlet teşvik tutarının yüzde 15’i, 6 yılın sonunda yüzde 35’i, 10 yıl ve sonrasında yüzde 60’i ile emekli olmaya hak kazanıldığında hesapta biriken tüm tutarın ödemesi gerçekleştirilir. Yani kişi istediği zaman sistemden çıkma hakkına sahiptir ancak alacağı devlet teşvik tutarı sistemden çıkış tarihine bağlı olarak belirlenmektedir. Sistemden emeklilik hakkı kazanılması için sistemde en az 10 yıl kalınması ve 56 yaşın doldurulmuş olması şartları aranmaktadır.

1 Yorum

Click here to post a comment

  • şuan 2. sınıfa giden bir oğlum var onun geleceği için bireysel emeklilik hesabı açtım aylık köşe de duran parayı direk yatırıyoruz. gelecekde daha güzel zaman geçirsin diye. devlet de bize bu fırsatı sunduğu için teşekkür ederim