Bilgiler

Sigorta Türleri Nelerdir ?

Sigorta Türleri Nelerdir ?

nelerdir ?

Önceki yazılarımızda Sigortanın ne olduğunu açıklamaya çalışmıştık hemen bir hatırlatma yapalım, sigorta kısaca hayatta maddi olarak karşılaşabileceğimiz risklerin gerçekleşmesi durumunda meydana gelen maddi hasarı karşılamak için yapılan bir güvencedir demiştik. Bu yazıda başlıca sigorta türlerinden bahsedeceğiz

Sigorta çeşitleri en genel bağlamda ikiye ayrılmaktadır.

1) Hayat Sigortaları

1) Hayat sigortaları, küçük birikimlerinizin yıllar içinde artıp, sizlerim refah seviyenizi ve yaşam kalitenizi artırmaya yönelik yapılan sigortalardır. Birikimleriniz değer kazanıp size geri döner.
Hayat sigortaları ülkelere göre değişiklik gösterebilir. Türkiye’de bu sigorta çeşitleri şunlardır :

a) Ölüm Hali Sigortası: Sigortalı bireyin ölmesi halinde mirasçılarına veya sigorta sözleşmesinde belirlediği kişilere birikmiş tazminat ödemesi yapılır.

b) Grup Hayat Sigortası: Aynı tüzel kişiliğe bağlı olarak çalışan ve en az 10 kişi olacak şekilde yapılan hayat sigortasıdır. Ölüm, kazaya bağlı ölüm, sürekli sakatlık gibi durumlarda sigorta bedeli üzerinden tazminat ödenir.

c) Maluliyet Sigortası: Sigorta poliçesinde yazan poliçeye dahil olan bir kaza durumu sonrasında kişinin sakatlığa ve sürekli sakatlığa maruz kaldığında tazminat ödenmektedir.

d) Ferdi Kaza Sigortası: Ani ve beklenmedik kazalara karşı güvence sağlar. Ölüm,sakatlık gibi durumlarda poliçede belirlenen oranlarda tazminat ödemesi yapılır.

e) Sağlık Sigortası: Kişilerin hastalık risklerini kapsayan sigortadır. Sigorta şirketinin anlaşmalı olduğu sağlık kuruluşlarında,hastanelerde geçerlidir. Duruma göre yatarak ve ayakta tedaviyi kapsayabilir ve tedavi masraflarının karşılanması sigorta tarafından yapılır, amaçlanır.

f) Özel Durum Sigortası: Diğer sigortaların kapsamına girmeyen özel durumlar için (bazı trafik kazaları, bazı iş kazaları) kişilerin isteklerine bağlı olarak yapılan sigortalardır.  Poliçelerde yer almayan hastalıklar, kaza risklerine karşı yapılır ve prim ödemeleri risk grubunun azlığı ve özel durum arz ettiğinden diğer sigortalardan yüksek olabilir.

2) Hayat Dışı Sigortaları

Hayat Dışı Sigortaları adından da anlayacğınız üzere maddi kayıplarınızın ve hasarların karşılanmasına yöneliktir. Ev, araba ve işyerlerinde meydana gelme ihtimali olan kazaları kapsamaktadır. Bunar başlıca şöyle sıralanabilir

  • Yangın Sigortası
  • Araç sigortası (kasko sigortası, trafik sigortası)
  • Kaza sigortaları
  • Nakliye (taşımacılık) sigortaları
  • Tarımsal sigortalar
  • Makine sigortaları

Bir önceki yazımız olan Tarım Sigortası Nedir ? başlıklı makalemizde , ve hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum

Click here to post a comment