Bilgiler

Riziko Nedir ?

Riziko Nedir ?

Nedir?

Riziko basit bir anlam itibari ile risk demektir. Riziko riskin tanımını, grubunu veya oranını ifade eder. Diğer bir değişle riziko para ile ölçülebilen risk demektir. Para ile ölçülen riskten ne anlamalıyız? Para ile ölçülebilen risk demek sigorta tarafından riskin gerçekleşmesi yani rizikonun gerçekleşmesi halinde kişinin maddi olarak ne kadar zarara uğrayacağını ifade eder. Rizikolar kendi içerisinde oranlanabilir. %0 dan %100 e kadar sınıflandırılan rizikolar ödenecek primlerin de belirlenmesinde en büyük ölçüt olarak kullanılmaktadır. S%0 olan bir riziko yani risk için kimse sigorta yaptırmaz çünkü ortada bi risk söz konusu değildir. %100 olan riziko yani risk için de hiçbir sigorta firması sigorta yapmayacaktır. Kesin gerçekleşeceği belli olan risklere karşı sigorta da kendini güven içinde tutacaktır. %0 ile %100 arasındaki diğer risklere göre prim belirlenecek ve ödeme planı ortaya çıkacaktır.

Rizikolar sigorta türlerine göre değişkenlik gösterirken her sigortanın en uç noktaları muhakkak olacaktır. Ve bu uç noktalarda sigortalar, sigortacı veya kişinin kendini koruması için sigortalanmayacaktır. Rizikonun yani riskin durumuna göre sigorta primleri ortaya çıkar. Rizikonun gerçekleşmesi halinde sigortacı riskin taşıdığı maddi kısmı sigorta ettirene ödemekle yükümlüdür. Genç kişilerin trafik sigortasının daha fazla çıkmasının sebebi yaşa ve tecrübeye bağlı olarak fiyatlandırma yapılmıştır. Orta yaşlı birinin kullandığı araca göre genç sürücü daha fazla risk taşır. Örneğin tarım sigortalarında kuraklıkların olduğu yerde yangın sigortaları, soğuk ve iklimin sert geçtiği yerlerde don sigortası riskin artması sebebi ile diğer bölgelere göre daha fazla ücrete tabi olacaktır. Aynı şekilde sağlık sigortası. Ne kadar genç yaşta yaptırır iseniz ödeme primleri o derece düşecek ve yaşa bağlı olarak rizikonun artmasıyla prim tutarları da artacaktır. Sağlıklı ve 0 rizikolu günler dileriz.

Bir önceki yazımız olan Poliçe Nedir ? başlıklı makalemizde Poliçe Nedir ?, Sigorta Poliçesi Nasıl Hesaplanır ? ve sigorta poliçesi nedir ? hakkında bilgiler verilmektedir.