Bilgiler

Nakliye Sigortası Nedir ? Neye Yarar ?

Nakliye Sigortası Nedir ? Neye Yarar ?

Nakliye Sigortası

Nakliye genel anlamda ürün ya da satışa konu olan bir varlığın bir yerden kişinin isteği olan başka bir noktaya taşınmasıdır. Tabi ki burada söz konusu nakliye bir ülkeden diğer ülkeye nakliyedir. Bu anlamda ülkeler arası nakliyede oluşabilecek risklerin aza indirilmesi her açıdan önem arz etmektedir. Bu işleyiş içinde nakliye sigortası risklerin minimum seviyede tutulması anlamında olmazsa olmaz prosedürlerdendir. Diğer bir deyişle açıklamak gerekirse nakliye sigortası uluslararası nakliye sırasında ürünlerin alınan ülkelerden yani ihraç edilen ülkede istenilen yere yani ithal edilen ülkeye taşınırken oluşabilecek tüm risklere kazalara ve olumsuz durumlara karşı sigortalanması olarak da tanımlanabilir.

Nakliye sigortası hem alıcı hem satıcı için bir güven durumu sağlayacağı için ticaretin gelişimine de katkı sağlamaktadır. Emtia yani yük oluşturulan sigorta poliçesinde sigorta yaptıran kurum kuruluş veya kişiye sadece taşıdığı yükün bedelini değil diğer yapılan işlemleri örneğin navlun bedeli veya öngördüğü mal karı gibi bazı giderlerini de bilme imkânı sunmuştur. Bu da kişi veya kurum tarafından olumlu bir durum olduğu için taraflar için cazip ve güvenli bulunmaktadır. Nakliye firmasının kullandığı yollar kara yolu, deniz yolu, hava yolu ya da demir yolu olabilir. Sigorta yaptıran kurum kuruluş ya da kişi ile anlaşma sonucu yollardan biri tercih edilir ve ürün belirlen yerler arasında nakil edilebilir. Ürün taşınırken oluşan hasar ürünün herhangi bir tehlikeye maruz kalması oluşabilecek riskli durumlar belirli bir limit dâhilinde sigorta ile teminat altına alınır.

Nakliyat sigortalarının uygulamasında sigorta yaptıran ve sigorta yapan tarafından gerekli bilgi ve verilerin zamanında temin edilmesi bunun yanında eksiksiz olması oldukça önemlidir. Bu da nakliyat sigortalarının iyi bilinmesi ile ilgilidir. Nakliyat sigortaları taşıtın uğrayacağı kazadan mala gelebilecek siyam ve hasara karşı olabildiği gibi bütün tehlikeleri kapsayacak şekilde de yapılabilmektedir. örneğin denizde geminin batması bu durumun dışında geminin karaya oturması çakılması devrilmesi sonucu malların tam veya kısmi hasara uğraması ve bunlarla ilgili kurtarmaya veya müşterek olarak masrafları karada kamyon ve tren çarpışması devrilmesi yanması oluşabilecek çarpışmalar aracın yoldan çıkarılması yıldırım çarpması dere taşması sel çığ toprak kayması ve heyelan gibi bütün tehlikeleri kapsamaktadır.

 

Bir önceki yazımız olan Riziko Nedir ? başlıklı makalemizde Riziko, riziko nedir ? ve Sigorta Risk hakkında bilgiler verilmektedir.

Yorum

Click here to post a comment